Zdravotnická péče během porodu by měla být zdravá a bezpečná. To je tvrzení, na kterém se bezesporu shodnou lékaři, lékařky, porodní asistentky, rodící ženy, jejich partneři a vlastně celá společnost, protože porod se týká každého z nás.
Značné rozpory ovšem nastanou v odpovědích, jak by měla ta zdravá a bezpečná péče vypadat. Císařský řez na přání? Porod do vody? Na porodní stoličce? Nebo s přivázanýma nohama, aby matka omylem svému dítěti neublížila? S využitím aromaterapie? Za zvuků hudby? S dulou? S partnerem? Se dvěma druhoatestovanými gynekology? Ve špičkově vybavené porodnici? Na malé útulné okresní klinice? V porodním domě? Doma? V hypnóze? V narkóze?!?
Existuje dostatek spolehlivých výzkumů a z nich plynoucích doporučení, která na tyto otázky odpovídají docela jednoznačně. A shodují se v tom, že je především důležité respektovat přání ženy ohledně okolností porodu, neboť to rovněž významnou měrou zvyšuje bezpečí. Zákroky, léky a operace pak mají své opodstatnění až ve chvíli, kdy se objeví náznak nějakých komplikací.
Světový týden respektu k porodu vznikl na obranu normálního, přirozeného procesu, proto, aby předkládal nejnověji dostupné vědecké informace. Je třeba si uvědomit, že bezpečná péče při porodu nemůže být založena na nějakých neměnných zvyklostech a rutině, ale právě jen na vědeckých informacích.
Jak se zrodil STRP?
U zrodu této chvályhodné tradice stál muž – francouzský programátor Bernard Bell, který spolu se svou ženou dlouho marně hledal přátelské a bezpečné místo pro narození potomků. Nakonec ho našli, děti mají tři a k tomu je Bernard duchovním otcem Frankofonní aliance pro respektovaný porod i tradice STRP.
Zpočátku se STRP konal jen v několika frankofonních zemích, nyní už je hojně rozšířen. Česká republika se připojuje pošesté. Hnutí za aktivní mateřství pořádá v pražském Kině Perštýn Informativní festival o těhotenství Umění porodit a expozici výrobků šetrných pro člověka i přírodu Homo ecologicus. Po celý týden od 16. do 22. května mohou diváci snít v děloze za zvuků „prenatální hudby“ Moniky Načevy, projít si malý porodní sálek, začíst se do doporučovaných knih a časopisů, občerstvit se ve zdravém, zeleném baru, nakoupit vybrané výrobky v obchůdku, navštívit poradnu porodní asistentky a zejména vzdělávat se a poučovat v poradnách, na přednáškách a workshopech.
Programová ředitelka Markéta Šafránková Bejkovská k tomu říká: „Přednášející vybíráme tak, abychom návštěvnicím a návštěvníkům nabídli takové informace o těhotenství, porodu a péči o děti, které považujeme za zásadní pro informovanou volbu porodní péče. Některé přednášky se věnují i tématům a otázkám vzdálenějším, na které budou rodiče hledat odpovědi později – letos jsme například připravili přednášky o různých vzdělávacích systémech. Ať už se týče těhotenství, porodu nebo péče o děti, opravdu svobodně si můžeme vybírat teprve tehdy, máme-li dostatek informací. Právě spolehlivé, ověřené informace jsou hlavní devizou Světového týdne respektu k porodu ve všech pořádajících zemích.“
Největším lákadlem programu STRP jsou bezesporu filmové projekce. Letos na diváky čekají čtyři dokumentární filmy: Porodní plán režisérek Kateřiny Kačerovské a Gabriely Kontra, Orgasmický porod Debry Pascali Bonaro, Porod doma – možnost volby Jany Doležalové a novinka Měsíc v nás Diany Fabiánové. Po filmu nabízíme vždy prostor k diskusi a reakcím, kam jsou zvány i tvůrkyně a někteří protagonisté filmů.
Novinky v expozici
Tvůrčí a produkční tým získal letos posilu prostřednictvím dvou nově zapojených návrhářek expozice. Jedna z nich, výtvarnice Linda Ernýgrová, přibližuje atmosféru Kina Perštýn takto: „Naším cílem bylo vytvořit pro tento ročník takové prostředí, ve kterém bude všem příchozím příjemně, bude je bavit a inspirovat a zároveň bude pro každého přehledné a snadné se v jednotlivých částech expozice orientovat.
Zajímají nás jednoduché, úsporné a funkční způsoby, jak upravit interiér pomocí dostupných přírodních materiálů. Osobně doporučuji vyzkoušet letošní novinku: variabilní porodní sál, který lze přetvářet v útulný porodní pokojíček. Těším se i na reakce návštěvnic a návštěvníků na nově pojatý vstupní prostor.“ Dodejme, že novinkou je i interiér dětského koutku – na děti čeká pravěká chýše s přírodními hračkami.
Školní výpravy za porodem
Všednodenní dopoledne jsou vyhražena žákům a studujícím základních a středních škol, kteří si sem chodí prakticky doplnit hodiny rodinné a sexuální výchovy. Akce Světového týdne respektu k prorodu jsou určeny nejen nastávajícím rodičům a studujícím, několik akreditovaných přednášek čeká i na zdravotníky, zejména porodní asistentky a dětské sestry.
K akci se připojuje celá řada dalších organizací po celé republice, v každém regionu tedy zájemkyně a zájemci najdou nějaké kontaktní místo, přednášku, filmovou projekci nebo diskusní setkání.
Světový týden respektu k porodu 16. – 22. května 2011
Autor: Petra Sovová
Zdroj: Respekt k porodu.cz