Cvičení v šestinedělí
Jedná se o velmi individuální věc, dle pocitů a stavu maminek. Stále platí, že jsou vhodnější cviky malého rozsahu a nižší intenzity. Náročnější cvičení není doporučováno, ať již z hlediska fyzického stavu, tak také z důvodu zvýšené tvorby kyseliny mléčné v krvi, která se přenáší i do mateřského mléka. Vhodné je začít cvičit velmi opatrnými fyzicky příliš nenáročnými cviky malého rozsahu.
A jak se cvičením po šestinedělí?
Záleží na zdravotním stavu maminky. Pokud se cítí dobře, netrpí žádnými obtížemi a vše postupuje bez komplikací, je možné intenzitu cvičení postupně zvyšovat. V opačném případě je nutné vždy „poslechnout“ naše tělo a zatížení snížit. I přesto je stále možné cvičit, ale je důležité si stanovit správný postup.
Pozor na procvičování břišních svalů
Samozřejmě po porodu císařským řezem je nutné nejprve počkat, až se plně zahojí jizva. V opačném případě by hrozilo, že si cvičením maminky více ublíží, než pomůžou. Před samotným posilováním břišních svalů je nutné zaměřit se na dýchací cviky, protažení a posílení svalů pánevního dna. Tento postup ale platí i pro druhý případ porodu.
Zdroj, foto: Rehabilitační ústav Brandýs nO