Díky gymnastice si děti nejen zpevní tělo, ale naučí se také koordinaci pohybů či prostorové orientaci. Na co si ale dát pozor? Podle odborníků není jednostranné zaměření na gymnastiku vhodné u dětí v útlém věku – doporučují doplnit tuto dovednost o další všeobecné pohybové aktivity a zařadit ji ve vhodném věku dětí, ideálně u předškoláků, kteří již prošli nějakým všeobecným pohybovým kroužkem. Metodika lekcí gymnastiky by také měla být správně sestavena a výuka by měla probíhat na gymnastickém náčiní vyrobeném na míru dětem, nikoliv dospělým.Hodně prvků gymnastické průpravy se řadí k základům pohybových dovedností. Velkým přínosem cvičení, které z gymnastiky vychází, je i podpora návyků pro správné držení těla a koordinované ovládání celého pohybového aparátu. Jako základ pro pozdější sportovní specializaci je pak ideální doplnit gymnastiku o další dovednosti.
Gymnastice musí předcházet důkladná pohybová průprava
Se cvičením je podle odbornice vhodné začít již u miminek, základy gymnastické průpravy pak můžeme zařadit zhruba v předškolním věku. Nejprve je důležité se zaměřit na důkladnou průpravu tak, aby tělo před samotným nácvikem gymnastiky mělo zpevněné všechny důležité svalové partie.
Zajímavé je, že již u takto malých dětí můžeme pozorovat rozdíly mezi dívkami a chlapci, kteří do kurzů docházejí – zatímco chlapci dominují spíše v aktivitách zaměřených na rychlost, vytrvalost a sílu, dívky dělají obvykle rychlejší pokroky v obratnosti a pružnosti.
Gymnastické nářadí ano, ale vyrobené dětem na míru
Pokud vybíráte cvičení pro mladší děti, odbornice doporučuje soustředit se při výběru zařízení, kam na kurz budete docházet, také na to, aby bylo vybaveno cvičebním nářadím vyrobeným přímo pro děti. Zejména pro věkovou kategorii od dvou a půl do tří let je důležité, aby děti měly možnost cvičit na gymnastickém nářadí, které je vhodně přizpůsobeno jejich věku. Na trhu je dnes velký výběr kurzů a rodiče se sami mohou rozhodnout, čemu dají přednost. Cvičení na nářadí je pro děti velmi atraktivní a hodně je baví. Kromě toho, že objevují nové cviky, jsou pro ně kladina nebo bradla i velkou výzvou. Mohou tak postupně trénovat a zdokonalovat se v dovednostech, s nimiž se obvykle nemají možnost jinde setkat – ať již je to vzpor na bradlech, balancování na kladině, šplhání na žebřiny s pomocí lana nebo mnoho dalších cviků.
Tento článek také můžete