Žloutenku neboli ikterus je možné pozorovat u novorozence často, přibližně u poloviny donošených dětí a až u třech čtvrtin dětí nedonošených. Většinou se jedná o normální neboli fyziologický ikterus. Žloutenkou se ale projevují i některé velmi závažné choroby.
Čím je žloutenka způsobena?
Žluté zbarvení kůže a sliznic je způsobeno vzestupem látky zvané bilirubin v krvi. Bilirubin vzniká rozpadem červeného krevního barviva hemoglobinu při zániku červených krvinek a z některých jaterních enzymů a částečně také z barviva přítomného ve svalech – myoglobinu. Bilirubin je transportován krví do jater, zde je přeměněn a vylučován žlučí do střeva. Novorozenec produkuje dvakrát více bilirubinu na kilogram váhy nežli dospělý člověk. Je to způsobeno tím, že novorozenec má v nitroděložním vývoji více červených krvinek a po narození se počet krvinek v tělíčku miminka stabilizuje. Dochází k prudkému úbytku krvienk a také mají novorozenci větší množství červených krvinek na kilogram váhy, než dospělý a krvinky mají kratší životnost.
U novorozenců rozlišujeme dvě normální formy ikteru:
a) Fyziologický ikterusb) Žloutenku při výživě mateřským mlékem
Fyziologický ikterus novorozence
Tento druh žloutenky má řadu příčin. Až do okamžiku porodu je bilirubin odstraňován z krve plodu placentou do krevního oběhu matky. Po narození musí celý tento proces obstarat organismus novorozence. To se často nedaří, neboť novorozenec produkuje, jak již bylo napsáno, více bilirubinu a schopnost jeho jater bilirubin vychytávat a přeměňovat je menší.
Děti mají žlutě zbarvenou kůži a sliznice, mohou být spavé a mohou hůře přijímat potravu. Ikterus začíná po 36. hodině života a vrcholí 3.–4. den. Bez nutnosti lékařského ošetření vymizí do 14 dnů věku.
Žloutenka při výživě mateřským mlékem
Způsobuje ji kombinace příčin. Jednou z nich je přítomnost hormonu prednandiolu v mateřském mléce, který může brzdit vylučování bilirubinu játry. Většinou se jedná o dobře prospívající donošené děti bez známek onemocnění, s normálními jaterními testy. Rozlišujeme časný a pozdní typ. Při časném typu žloutenka vrcholí jako u fyziologického ikteru, ale trvá déle, asi tři týdny. U pozdního typu je vrchol kolem 4.–7. dne a žloutenka trvá 9-10 týdnů. Protože je vyšší pravděpodobnost výskytu pozdní žloutenky také u mladších sourozenců, doporučuje se v prvních dnech po narození zvýšit počet kojení nad 8.
Zdroj: U lékaře.cz
DanielkaZ
ChytráŽena.cz