-Komerční sdělení-
Znáte to, stres v práci, sem tam sníme něco špatného nebo děti přinesou ze školky infekci, díky níž strávíme pár dní a nocí na toaletě. Průjmy jsou poměrně častým zdravotním problémem. Otázkou je, jak se jich co nejrychleji zbavit.
O průjmech nahlas moc nemluvíme. Je to téma, o kterém by jeden raději ani nepřemýšlel. Ale setkali jsme se s nimi všichni? Když si o nich budete chtít něco přečíst dozvíte se, že existuje několik druhů průjmu. Mezi infekční příčiny patří viry, bakterie, parazité a řadí se sem také některé typy cestovatelského průjmu způsobené odlišnou místní mikroflórou, na kterou nejsme zvyklí. Průjmy mohou mít i neinfekční zdroje: stačí pořádný stres, ať už dlouhodobý nebo jednorázový, alergie nebo nesnášenlivost určité složky potravy (například laktózy, lepku apod.). Nebo prostě sníte zkažené jídlo a prů… švih je na světě. Pokud potíže přetrvávají déle než čtyři týdny, nejde už o průjem akutní, ale chronický. A to je teprve nepříjemný problém.
Dieta pomůže
Při průjmech všichni lékaři doporučují odpovídající dietu. Důležité je ale především pít, protože z těla odchází velké množství tekutin a zvlášť u malých dětí nebo starších lidí hrozí dehydratace organismu. Doporučuje se černý čaj obohacený o fruktózu, tedy ovocný/hroznový cukr, aby tělo mělo aspoň trochu energie. První den by se nemělo jíst žádné jídlo. Pak je teprve čas na suchary nebo rohlíky – nejlépe den staré, ty čerstvé mohou nadýmat. Nemocným střevům nedělají dobře ani oblíbené dětské piškoty, protože obsahují cukr, jenž ve střevech kvasí a potíže může opět zhoršit. Další dny je na místě přidávat rýži, do rýže trochu vařené mrkve, dobré jsou brambory, banán rozmačkaný například s trochou najemno nastrouhaných jablek beze slupky. Teprve později se doporučuje postupně přidávat další potraviny.
Pomoc z lékárny
Aby se střeva dostala co nejrychleji do kondice, je potřeba už od prvního dne léčit průjmové potíže odpovídajícími, volně prodejnými léky. Vhodné je vybrat takové, které neovlivňují pohyby střev a nezatěžují játra nebo ledviny. Například Smecta je lék, který obsahuje přírodní čištěný jíl s vysokou vazebnou schopností, který na sebe váže toxiny a bakterie, které způsobují vaše obtíže a odnese je s sebou ven z vašeho těla. Obalí a zklidní podrážděnou střevní stěnu a vám se brzy uleví. Skvělé na Smectě je, že ji můžete podávat miminkům, stejně jako starším dětem, dospělým i seniorům. Dětem můžete Smectu zamíchat do oslazeného čaje nebo do jejich polotekuté stravy.
Čas na doktora
Potíže většinou za pár dní odezní, ale pokud je vám nebo dětem stále zle, je na místě vyhledat lékaře. V případě průjmu u dětí mladších 3 let vždy vyhledejte lékaře. Není radno podceňovat situaci také v případě, že průjem provází vysoké horečky.