Pořizujeme štěně
Odborníci doporučují odebírat štěňátka ideálně týden po prvním očkování, tedy minimálně ve věku 7 týdnů. Psa si můžete odvézt i později, nemělo by však být starší více než dva týdny. V tomto věku je již většinou ukončena tzv. fáze socializace a přivykání na novou smečku, jiné prostředí, rytmus života apod. bývá pak často velmi komplikované. Při odboru rozhodně nezapomeňte na očkovací průkaz pejska, ve kterém má uvedeno, kdy proběhlo první očkování a záznam o všech odčerveních.Když už jste si vybrali to pravé plemeno, přichází nejdůležitější – přípravy na příchod štěněte.
Co pro něj budete potřebovat?
Správně velký pelíšek, i když ze začátku bude určitě chtít spát ve vaší posteli. Zapomenout nesmíte také na různé druhy hraček velikostí přiměřených psovi, psí toaletu se stelivem, misky na vodu a krmení, kartáč na vyčesávání chlupů, kleště na drápky, roztok na čištění uší, psí šampon, vodítko a náhubek.
První dny mohou být náročné
V prvních dnech, kdy budete mít psa doma, se může často stávat, že vám svou přítomnost bude dávat hlasitě najevo. To souvisí s příchodem štěněte do nového a neznámého prostředí. Najednou u sebe nemá matku, která ho kojila a starala se o něj. Nemá u sebe ani své psí sourozence, vedle kterých ležel při kojení, a se kterými si tak báječně vyhrál. Odtržením od těchto vazeb může proto štěně začít smutnit. Každá fena totiž 3-5 dní po porodu vylučuje psí feromony, která u novorozených štěňátek navozují pocit bezpečí, takže jsou u mámy klidná a spokojená.Bylo by proto vhodné, abyste byli několik prvních dnů s pejskem doma, než se dostatečně rozkouká a zvykne si. Nechte ho, ať se v klidu seznámí s novým prostředím, s výchovou ale začněte hned od začátku. Pokud si totiž štěně zvykne, že si na vás vymíní např. kňučením nebo štěkáním ústupky hned od začátku, můžete s tím později velmi bojovat. Pamatujte na pravidlo, že co nechcete, aby dělal v budoucnu, nedovolte mu ani na začátku.
Pro případy, že často odjíždíte na delší dobu pryč, je ideální zvykat psa od jeho štěněcích let i na vaše blízké nebo známé, kteří jsou ochotni vám ho pohlídat. Pes tak bude v menším stresu, než když ho umístíte do „psího hotelu“.
Aby se štěně cítilo v bezpečí i po odloučení od matky u nového majitele, můžete vyzkoušet speciální psí feromony. Díky nim se váš nový čtyřnohý kamarád vyhne stresu ze změny domova, bude klidnější, lépe zvládne období socializace a potažmo také výchovy.
Zdroj, foto: Adaptil