Zatímco Mates vydlabává, táta s Kubou uvaří báječnou dýňovou polévku - konzistence fantastické, chuti ještě lepší! Na Víťu už ale nezbylo, co mu kamarád Martin ukuchtí? Šunkové topinky s mozzarellou. Pečený bůček potíraný marmeládou by sice mohl být podle Viktorova gusta, ale v zájmu své postavy si na tuto kalorickou a hříšně voňavou lahůdku radši ani nepočká.
Aspoň zbyde na kluky, ti to určitě vylítají. Na glazuru potřebujeme tu nejlepší domácí marmeládu z višní a také něco bílého vína. „Chuť masa se solí a sladkou glazurou, to je koncert. To není maso, to je máslo,“ těší se kuchař ze svého díla. Lze kombinovat chuť bůčku s vínem? Nebo k němu musíme vždy podávat jen pivo?
Co se týče vína, má náš sommeliér odpověď na každou otázku… Iveta upeče tátovi a klukům mrkvový dort, který sice Martin snídal každý den v Americe, ale sám si ho ještě nikdy nedělal. Proto přiloží také ruku k dílu. „Konečně mám pořádného pomocníka,“ směje se Iveta.
A v pořadu Když vaří táta s datem 28.10. 2012 to nebude poslední sladká tečka, Jakub zkusí s tátou upéct ještě malé banánovo-čokoládové dortíčky cupcaky, na které dostal chuť. Ivetin recept se inspiroval v zámoří, proto na ně patří krém ze sýru Philadelphia. Nejen Kuba, ale i diváci se dozví něco o historii tohoto slavného termizovaného smetanového sýra. To vše samozřejmě v neděli 28.10. 2012 podvečer v pořadu Když vaří táta na Prima family.
Když vaří táta – 28.10. 2012:
Dýni na polévku je třeba očistit, možná i sloupnout, pokud je tak tvrdá, jako ta, co koupil Martin. Nebudeme ji vařit, ale zprvu ji upečeme doměkka na plechu a pečícím papíře v troubě, pokapanou olivovým olejem, osolenou a opepřenou, s trochou koriandru a chilli papričkou, která zvýrazní chuť dýně. Na základ budoucí polévky potřebujeme cibuli a pancettu, kterou si orestujeme na dně hrnce, kde se bude předpečená dýně vařit. Další chuťový rozměr dodá polévce zeleninový vývar, šalvěj a pár lžic zakysané smetany na závěr.
Šunkové topinky a la mozzarella, na které se už těší sommeliér Víťa, Martin připraví z kvalitního chleba, který se nejdřív opeče. Potřebuje také spařená a nadrobno pokrájená rajčata na „rajčatový kaviár“, který podusí na cibuli a česneku. Zeleninovou směs natře na topinky, ozdobí parmskou šunkou, mozzarellou, bazalkou a pokropené olivovým olejem je zapeče dvě minutky pod grilem.
Pečený bůček potíraný marmeládou potřebuje nejprve prosáknout marinádou z olivového oleje, česneku, kmínu, pepře a soli. Martin ji pěkně vmasíruje do naříznuté kůže. Na glazuru použije višňovou marmeládu, kterou nechá na mírném ohni zredukovat v bílém víně. Maso jí potře až ke konci pečení a zvýší teplotu, aby vznikla nádherná kůrčička. Normálně pečený bůček potřebuje až tři hodinky v troubě, můžeme také maso upéct pomalu při nízké teplotě.
Mrkvový dort je známý vláčný moučník, do kterého Martin nasucho opeče piniová semínka a Iveta nastrouhá mrkev, bez níž by to samozřejmě nešlo. Je to olejová buchta, ale formu vymažeme máslem. Svěžest dodá těstu citronová šťáva i kůra, hlavní hmotu tvoří namleté mandle, další chuť a vůni dodají moučníku hrozinky namočené v rumu. Hutnější koláč ozdobí ochucené mascarpone.
Banánovo-čokoládové cupcaky si podle cukrářky Ivety žádají dobře promíchat nejprve sypkou část a potom i těsto s banány, čokoládou a podmáslím. Do vrchního krému přijde termizovaný sýr Philadelphia, vše ovoní pravá vanilka.
Tipy a triky pořadu Když vaří táta – 28.10. 2012:
Dýňovou polévku můžeme ozdobit dýňovými semínky a dýňovou salsou, která dodá mixovanému krému rustikálnější vzhled a autentičtější chuť.
Rajčata se lépe oloupou, když je nakrojíme do kříže a teprve pak spaříme ve vařící vodě.
Jádřince se dají z rozčtvrcených rajčat snadno vymáčknout palcem.
Rajčátka na kaviár raději krájejte ručně nožem, v mixéru by pravděpodobně vznikla kaše.
Bůček na pečení je dobrý středně prorostlý, vykostěný, ale s kůží. Čtverečky prokrojíme velmi opatrně už před naložením, jen kůži! Marináda se pak dostane všude a krásně provoní maso.
Když pečete bůček při nízké teplotě přes noc, spotřebujete mnohem méně energie a maso bude určitě měkké.
Silikonové formičky jsou velmi praktické hlavně na malé moučníky – nemusíme je už totiž vymazávat ani vysypávat moukou.
Chceme-li polevu zdobit pomocí cukrářského sáčku, je dobré ji nechat při pokojové teplotě. Když ji necháme vychladit, můžeme z ní pomocí lžíce tvarovat například nočky.
Další díl pořadu Když vaří táta sledujte již tuto neděli 28.10. 2012
od 18.00 na Prima family!
od 18.00 na Prima family!