Park Podviní se rozprostírá na rozhraní Libně a Vysočan, konkrétně mezi ulicemi Podvinný mlýn, Sokolovská a Rubeška. Dominantou parku je keltské hradiště. Inspirací se pro autory projektu stal přírodní div světa tzv. Obrův chodník, který se nachází v hrabství Antrim v Severním Irsku.
Park Podviní vznikl v letech 1997-1998 v místě, kde kdysi bývala ves se stejnojmenným názvem, a v místě, kde byly okolní svahy porostlé vinnou révou. Ves Podviní zanikla roku 1524. Poté zde stával Vysočanský zámeček se zahradou a ovocným sadem. Polorozpadlý zámeček byl v 60. letech 20. století zbourán a pustnoucí zahrada pustla dále.
V roce 1992 se zrodil nápad na rekonstrukci parku. K tomuto počinu se váží osobnosti: ing. arch. Josef Smutný, zahradní architekt Stanislav Špoula, akademický architekt Libor Culka, výtvarník Miroslav Pacner, publicista Petr Hořejší a akademický sochař Jiří Beránek.
Ústředním bodem parku je keltské hradiště ve tvaru
hřbetu pravěkého ještěra. Hřbety dělí
areál do řady dílčích úseků, které doslova imitují navlněný hřbet pravěkého
ještěra. V části je hřbet prolomen
podélnou chodbou a dvěma příčnými tunely. Zakončení ještěřího hřbetu tvoří Jezerní
vyhlídka, což má být hlava ještěra. Jezerní vyhlídka se schodištěm je vystavěna na kamenných pylonech z dřevěných trámů, čímž
umožňuje výhled do velké části parku. Vyhlídka je volně přístupná a
z několika stran i průlezná. Pod Jezerní vyhlídkou je Dračí jezero s
nášlapnými kameny. Po
opracovaných kamenech se lze projít po jezírku anebo přejít rovnou do travnaté části parku.
Dominantou celého hradiště je nepřehlédnutelný dubový kmen o výšce 10 až 12 metrů a o přibližné hmotnosti 12 tun. Kmen je zbavený kůry, opracován a postaven kořenovým systémem vzhůru k nebi. Obsah kmenu tvoří ocelové armovací tyče, beton a štěrk. V prostoru okolo kmenu ještěří hřbet vytváří centrální prostor jako Amfiteátr s hledištěm. Amfiteátr je ohraničen opracovanými kameny, které jsou vloženy do betonu.
Součástí parku jsou i vodní toky. Potůček ve stráni, Dračí jezírko, potůček protékající parkem, malá jezírka a říčka Rokytka pobyt strávený v parku velmi zpříjemňují. Přes potůček vedou dřevěné můstky, na jeho březích roste vlhkomilná vegetace a převážně žluté vodní kosatce. Rokytka teče ze strany od ulice Sokolovská podél celého areálu parku Podviní, do Vltavy se vlévá v blízkosti libeňského přístavu. Její koryto bylo zregulované od Hloubětína až do Libně v letech 1905-1910. Z doby regulace koryta Rokytky pocházejí i jezy upravující její tok. Rokytka byla po staletí jediným zdrojem vody pro místní vinařská a zemědělská hospodářství.
V parku rostou převážně listnaté dřeviny, jehličnanů je zde málo. Nejhodnotnější stromy - platany, jírovce, lípy a javory rostou v části původního parku, severně nad Rokytkou.
Celý park Podviní je využíván i k různým kulturním a společenským akcím. Na rozsáhlé zelené ploše se pořádají různé programy pro děti, divadelní a hudební festivaly. V kamenném hradišti parku se v červnu a v září konají folkové a rockové festivaly, v průběhu roku i svatby.
K odpočinku lze užívat celý prostor parku, v jeho v centrální části můžeme posedět v dřevěném altánu. U břehu Rokytky je dětské dvojhřiště, což je hřiště oddělené na dvě části, pro nejmenší a pro větší děti.
V těsném sousedství parku je lanové centrum. A také psí park.Když v horní části parku podejdete železniční trať, dojdete k jediné bobové v
Praze, kde se můžete občerstvit
na terase s krásným výhledem.
Když se vydáte podél toku Rokytky směrem do Libně, objevíte zbytek železničního mostu z roku 1875 a soukromé hasičské muzeum v bývalé viničné usedlosti Kolčavka.
Vašim dětem přeji, abyste se s nimi do parku vydali.
ChytráŽena.cz