Mnoho rodičů si řekne, že taková věc je zcela zbytečná, že všechny tyto pomůcky jsou přeceňované a jsou pouhou reklamní bublinou, která má z rodičů tahat další a další peníze. Je dobré si však uvědomit, co je přednější. Samozřejmě, že rodič může u svého miminka neustále bdít a ve většině případů to zvládne i bez „hlídače“. Bohužel ale existují případy, kdy se může opravdu něco stát. Ať už jde o syndrom náhlého úmrtí kojence nebo mnohem častější situace, kdy se dítě může v noci dávit nebo dusit.
Monitor dechu je celkem jednoduchá věcička, která zaznamenává, jak vaše dítě dýchá. Sleduje rytmický pohyb, a pokud se zpomalí nebo zastaví, ihned vás pomocí zvukových a světelných signálů upozorní.
Existují dva druhy těchto zařízení. Jsou to buď desky, které se dávají pod matraci dítěte, které ale nejsou tak přesné a spolehlivé. Novinku jsou malé „krabičky“, které se připínají k plence miminka a jsou dnes jedny z nejspolehlivějších a nejbezpečnějších, protože neobsahují žádná poutka ani drátky, na kterých by se dítě mohlo poranit, a nebrání mu v pohybu, jsou přenosné a jednoduché na ovládání.
Monitor dechu za plenku, můžete používat nejen klasicky v postýlce, ale využijete ho i třeba v kočárku nebo v autosedačce. Miminko dokonce může ležet vedle vás v posteli, protože monitor zaznamenává pouze pohyb dítěte a na rozdíl od klasických deskových monitorů si nevšímá vnějšího prostředí. V případě zástavy dechu začne jemně vibrovat, čímž povzbudí miminko k dalšímu nádechu. Pokud dýchání do 5 sekund nezačne, zapne zvukovou a světelnou signalizaci.
TIP: Některé zdravotní pojišťovny na monitor dechu dokonce nyní nově přispívají, a to částkou až 1 000 Kč.
Na nejčastější dotaz o syndromu náhlého úmrtí odpovídá pediatr MUDr. Klára Šillerová:
V noci se často budím hrůzou mám strach, aby se miminko v noci neudusilo. Četla jsem o syndromu náhlého úmrtí. Jak často skutečně hrozí?
Výskyt syndromu náhlého úmrtí kojence ve vyspělých zemích je cca 1:1000 kojenců, kojenec přitom nevykazuje žádné známky onemocnění před úmrtím a ani poté nejsou shledány žádné patologické odchylky. Je známo několik rizikových faktorů - poloha při spánku, nejrizikovější je poloha na bříšku - dítě vdechuje vydechovaný vzduch a tím se zvyšuje obsah oxidu uhličitého v krvi, což má tlumivý vliv na dechové centrum. Dále vliv teploty - při přehřátí je vyšší riziko, vliv kouření u rodičů hlavně matky zvyšuje riziko, dále je to mužské pohlaví a samozřejmě předčasné narození dítěte. Prevencí je kojení, kvalitní matrace, nepřehřívání dítěte, poloha na zádech či boku při spánku a samozřejmě monitorování dýchacích pohybů.
Zdroj, foto: Respisense