Do Štědrého dne zbývají necelý měsíc a pro mnohé české domácnosti právě začíná období shánění vánočních dárků. Lámeme si hlavu, co by našim blízkým udělalo největší radost a zároveň se obáváme, abychom výdaji nezruinovali své peněženky. Pokud už sepisujete nákupní seznam, přečtěte si následující řádky. Krok za krokem vás provedou maratonem vánočních příprav.
1. Finanční příprava
Vánoce každoročně představují citelný zásah do rodinných financí. Proto by si každý měl dopředu sepsat podrobný seznam plánovaných výdajů. Vedle dárků pro své nejbližší nezapomeňte na nákup stromku, výzdobu bytu a předpokládanou útratu za potraviny. Výslednou částku pak porovnejte se současným stavem svého bankovního účtu. Pokud zjistíte, že vám peníze nestačí, máte před sebou hned tři možnosti.
První a nejrychlejší spočívá v seškrtání zbytečných výdajů typu nákup nových ozdob na stromek nebo pořízení módních šatů. Druhou možností je zvýšení příjmů. Máte ještě dostatek času na to, abyste si našli třeba menší brigádu, která vám pomůže vyplnit případnou finanční mezeru. Další možností je půjčka.
Rada navíc: Pokud se po důkladném uvážení rozhodnete pro půjčku, pak si vyberte tu, kde si můžete sami nastavit, jakou sumu budete měsíčně splácet a do kdy ji splatíte.
2. Výběr dárku
Nejlehčí nákup dárků máte bez pochyby u malých dětí, které píší každý rok přání pro Ježíška. Dozvíte se řadu jejich tajných přání. Nezapomeňte však, že není třeba plnit vše a dítko tím rozmazlovat. Horší je to u dospělých. Jak ukázal průzkum, většina z nich si totiž stejně nejvíc přeje nehmotné statky, jako jsou klid, pohoda a zdraví. Což samozřejmě neznamená, že jim hmotný dárek neudělá radost. Pro snadnější rozhodování čím blízké obdarovat, byste měli zauvažovat, zda se vám dotyčný v poslední době nesvěřil s nějakým přáním.
Pokud jde o věcné dárky, muži mají nejraději pod stromečkem elektroniku. Ženy preferují oblečení, kosmetiku nebo potřeby do domácnosti. Nebo jednoduše, dotyčného se přímo zeptejte. Většinu lidí potěší i předplatné oblíbeného časopisu nebo vstupenky na kulturní akce. Od každého dárku si nezapomeňte schovat účtenku, protože ne vždy se musí vybraný kousek hodit nebo sedět.
Rada navíc: Při nákupu nezapomeňte využít zákaznických karet, které vám mohou přinést zajímavé slevy nebo bonusové body k dalším nákupům.
3. Kdy začít
Zatímco většina žen se podle průzkumu vydává na nákupy vánočních dárků již tři měsíce před Štědrým dnem, muži za stejným účelem navštěvují obchodní centra nejdřív s měsíčním předstihem. Obecně je lepší začít s nákupy již na začátku podzimu nebo během mnoha sezónních akcí. Vyvarujete se tak stresu ve frontách nebo zjištění, že požadované zboží je již vyprodané a hlavně tím snížíte riziko, že vás v davu okrade kapsář. Češi v průměru shánějí dárky pro 7 osob.
Muži nejčastěji utrácí za dárky pro své partnerky, kterým neváhají jednorázově koupit i dražší kousek. Ženy kromě svých protějšků nejčastěji obdarovávají drahými dárky své děti. Nejdražší dárky pod stromečkem jsou elektronické přístroje, oděvy, šperky a kosmetika.
Rada navíc: Pokud nákupy necháte na poslední chvíli, pak vám vinou stresu hrozí, že bez rozmyšlení nakoupíte i to, co jste původně neměli v plánu.
4. Kam vyrazit za nákupy
Češi nejčastěji chodí za vánočními nákupy do obchodních center, kde je pro zákazníky obecně výhodnější platba kartou, která umožňuje tzv. zpětné účtování (anglicky chargeback), tedy vrácení celé částky transakce nebo její části v případě oprávněné reklamace. Ženy mají na rozdíl od mužů v oblibě i návštěvu malých obchůdků. Pokud plánujete pořízení elektroniky, pak zkuste využít internetové obchody. Jejich výhodou je, že si můžete snadno v pohodlí domova porovnat parametry a ceny nabízeného produktu. Nezapomeňte ale, že si musíte objednat zboží s dostatečným předstihem, abyste ho mohli darovat včas.