Městys s tímto nezvyklým jménem najdete nedaleko Domažlic v Plzeňském kraji. Žije zde necelá tisícovka obyvatel, ale městečko je pěkně upravené. Jeli jsme sem v rámci naší letošní zářijové dovolené po jižním Plzeňsku, a protože v ten den hodně pršelo, zavítali jsme do Muzea techniky a řemesel právě zde v Kolovči.
Muzeum je zajímavé tím, že ho spravuje již 7 generací rodina Volfova, jak nám řekl sám majitel muzea. Výstavní plochy jsou veliké cca 1000 m2 a nabízí více než 7000 exponátů. Je to tedy jedno z největších a nejobsáhlejších muzeí svého druhu v České republice. Uvidíte zde všechna řemesla a živnosti, které byly nedílnou součástí dřívějšího vesnického života.
Hned v úvodu se nás ujal pan Volf, který nám vysvětlil, že život není jen o penězích, o slevách a výhodných nákupech. Jejich rodina vyrábí známou kolovečskou techniku již od roku 1785 a jejich řemeslo se předává z otce na syna. Navíc když si koupíte jejich výrobky, které jsou krásné, a zdaleka ne předražené, podpoříte tradiční české řemeslo. Pokud si nakoupíte nad udanou cenu, dostanete i dárek. 😊
Za akurátní vstupné jsme směli navštívit všechna místa, kde byly otevřené dveře, a že jich nebylo málo.
Zajímavostí muzea je mlýn na báby. Že vám to přijde směšné, no my jsme se také zasmáli. V úvodu nám Volfovi pustili krátký film o jejich muzeu, kde bylo vysvětleno, co je mlýn na báby. Kdysi dávno, ve starých časech, když se „dědkům“ již nelíbily jejich ženy, vymysleli stroj na omlazení. A pak vybrali 7 žen, které strčili do mlýnu, a poté vyšla jedna krásná a mladá. No jo, ale co s jednou, když „dědků“ bylo 7?
Navíc krásná a mladá už žádného „dědka“ nechtěla. Musím říci, že jsme se upřímně zasmáli a mlýn uvidíte na mých fotkách.
Strávili jsme v Muzeu skoro dvě hodiny prohlídkou všech exponátů, živností, a asi nejvíce nám utkvěly zubařské ordinace. Nebo stará kadeřnictví. Mně se moc líbily bývalé obchody. Mají zde také kočárky, panenky, hudební nástroje, staré tranzistoráky a mnoho a mnoho dalšího. Moc se nám tu i s přáteli líbilo.
ChytráŽena.cz