V roce 2011 jsem plánovala dovolenou v Krkonoších, při které jsme strávili 8 nocí pod stanem a navštívili muzea, rozhledny, prošli spoustu turistických tras.
Naše dovolená začala v Kořenově. Konkrétně v muzeu ozubnicové dráhy (zubačky), které se nachází v budově bývalé železniční stanice Kořenov. Vstup do muzea je z nástupiště. Muzeum zaujme děti i dospělé pro jeho větší část expozice, která je zaměřena na ozubnicovou trať Tanvald – Kořenov a menší část, zaměřenou na okolní železniční tratě, hlavně Kořenov – Szklarska Poreba.
Najdete zde veškeré informace z fotografií a textů k těmto tratím i exponáty k ozubnicové trati. Dozvíte se historii, současnost i budoucnost ozubnicové trati.
Děti si v muzeu mohou cvaknout vlakovou jízdenku, která se dříve používala.
V muzeu si také můžete zakoupit upomínkové předměty ozubnicové dráhy - například pohledy, dřevěnou turistickou známku, turistické vizitky, pexeso, vystřihovánky lokomotiv, placky s motivy ozubnicové trati Tanvald – Kořenov, trička. Najdete zde i drobné občerstvení.
Muzeum vzniklo za přispění mnoha lidí, kteří propůjčili nebo věnovali své fotografie či exponáty.
Otevírací doba muzea je od května do října.
Doporučuji udělat zastávku 4 km od Kořenova na Příchovickém hřebeni na vrchu Hvězda se stejnojmennou chatou v nadmořské výšce 959 m n.m. Zaparkujeme na placeném parkovišti, kde nás vítají ovečky, parkovné zaplatím uvnitř chaty a vydáme se 300 m ke kamenné novogotické rozhledně Štěpánka, nejstarší rozhlednu v Jizerských horách.
Její stavba byla zahájena knížetem Rohanem roku 1847. V tom samém roce probíhala dole v údolích stavba císařské krkonošské silnice, jejímž nejvyšším patronem byl arcivévoda Stephan. Pojmenování připomíná arcivévodu Štěpána, který tu pobýval při dohledu na stavbu. Kníže Rohan se chtěl arcivévodovi zavděčit a výšinu dal nazvat jeho jménem a zároveň se rozhodl, že na vrcholu nechá na počest této vzácné návštěvy vztyčit vyhlídkovou věž. Byla však postavena pouze základna věže s vchodem vysoká 6 m. Poté práce ustaly na 40 let. Zříceninu převzal Horský spolek a stavba byla dokončena až roku 1892. Při dostavbě byla k dolní části dostavěna štíhlá osmiboká věž z kombinace cihel a pískovce. Výška rozhledny je 24 m.
O Štěpánce se vypráví pověst, podle které kníže Rohan stavbu zastavil na varování cikánky, která mu předpověděla, že zemře brzy po dokončení věže. Roku 1892 byla rozhledna dokončena a kníže Rohan skutečně zemřel pár měsíců poté.
U rozhledny stojí dřevěný stánek s občerstvením, zakoupíme vstupenky a než projdeme turniketem rozhledny, vyfotografuji děti u kamenného stolu. Na vyhlídkovou plošinu ve výšce 21 m vede 81 schodů. Z ochozu rozhledny uvidíme západní Krkonoše, údolí Desné a Kamenice, Mužský, Bezděz, Ralsko a Lužické hory.
Za věží jsou trosky kamenného válečného kříže, který měl být údajně symbolickým místem zdejších nacistů za 2. světové války.
Od 21.2.2007 je na Štěpánce v provozu webkamera.
Posledním místem našeho výletu je Starý kravín ve Františkově. Za Rokytnicí nad Jizerou přehlédneme odbočku vpravo, proto se musíme vrátit. Tentokrát odbočku nemineme a z kopečka jedeme dolů na parkoviště kolem soch.
V Muzeu – galerii Starý kravín se nachází výstava historických fotografií a exponátů ze života obyvatel Františkova, výstava soch vytvořených v rámci „Dřevosochání“, sbírka portrétů bývalých prezidentů, sbírka hasičské techniky, v patře prodej výborného čaje, upomínkových předmětů, např. turistická vizitka, kterou jinde neseženete a ukázky různých řemesel.
Ve Františkově v areálu Starého kravína se každý rok koná dřevosochání, kde lze při práci pozorovat sochaře s motorovými pilami. Akce probíhá začátkem července a trvá celý týden.
Po tématické, žluté, dřevosochařské naučné stezce, na celkem 4 zastaveních dojdeme k rozcestníku Sachrův hřeben, křižovatce „Na vrších“, na začátek stezky. Dá se sem dojít i z náměstí z Rokytnice n. Jizerou vzdáleného 2 km po žluté turistické značce. Poté se vydáme zpět ke kravínu k autu.
ChytráŽena.cz