Květina Vánoc - Vánoční hvězdaKvětina Vánoc - Vánoční hvězda Školní rok a prázdniny ve školním roce 2024/2025Školní rok a prázdniny ve školním roce 2024/2025 Vánočka - nejoblíbenější receptyVánočka - nejoblíbenější recepty Hrajte s námi SUDOKU online !Hrajte s námi SUDOKU online !
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Sobota 23.11. 2024
Dnes má svátek Klement
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY

Kosmetika – bio, přírodní… jak se v tom vyznat?

8. 10. 2012 | Krása
Není kosmetika jako kosmetika. Na trhu najdete řadu nejrůznějších značek, v rozmanitých cenových relacích, s nejrůznějšími účinnými látkami – olivovým olejem, aloe vera, heřmánkem, řadou dalších rostlinných extraktů. Vyznat se v takové nabídce je snad nemožné, vybrat si velmi složité. Ke všemu se ještě přidávají stále sílící speciální kategorie přírodní kosmetiky a bio kosmetiky. Jak je odlišit od běžné kosmetiky? Spoléhat se jen na reklamu nebo název výrobku totiž může být ošidné.

Pomoci by mělo zejména složení výrobku, jenže jak se v něm vyznat? Možná se to bude zdát ze začátku složité, ale uvidíte, že se vyplatí naučit se několik pravidel, zkratek a cizích slov k tomu, abyste se už nedali nachytat.

Přírodní a bio kosmetikaČím začít? Každý kosmetický výrobce musí mít podle platné legislativy na obalu uvedeno složení. Většinou je označeno buď slovem Ingredients nebo zkratkou INCI. Výčet zahrnuje, jaké složky výrobek obsahuje, přičemž pořadí složky odpovídá tomu, v jakém objemu je ve výrobku obsažena. Pokud tedy je konkrétní složka na prvním místě, znamená to, že je jí ve výrobku nejvíce a naopak co ne na místě posledním, toho je nejméně. Jenže pokud výrobek obsahuje konkrétní složky v objemu menším než jedno procento, pak už může být pořadí libovolné. A tady pozor – řada výrobců toho totiž využívá a uvádí je v takovém pořadí, aby vzbudili dojem, že některých je ve výrobku více a jiných naopak méně než ve skutečnosti. Tak třeba rostlinné složky, kterých výrobek obsahuje méně než konzervantů, uvedou co nejvýše, což pak vypadá, že objem přírodních látek ve výrobku je větší než konzervantů, i když to může být naopak.
Názvosloví INCI je mezinárodní (International Nomenclature of Cosmetic Ingredients) a legislativa Evropské unie, platná i u nás, dnes eviduje přes 30 000 takových názvů. Jejich kompletní seznam, dostupný zatím jen v angličtině, najdete na stránkách Evropské komise.

Jenže v kosmetice se běžně používá řada chemických sloučenin, ať už přírodních nebo syntetických, jejichž názvosloví INCI se odvíjí od jejich chemického složení. Běžný uživatel bez hlubší znalosti chemie tak často nemá šanci zjistit, jaké složky výrobce vlastně deklaruje. Následující pravidla vám však pomohou alespoň rozeznat, o jaký druh látky se jedná a podle toho pak zjistit, zda se jedná skutečně o výrobek obsahující přírodní nebo naopak syntetické složky:

Syntetické emulgátory a stabilizátory

– poznáte je podle předpony PEG- nebo koncovky -eth. Může to být například PEG-100 Stearate, Steareth-21, Sodium Laureth Sulphate. Ač se tyto látky v kosmetice využívají velmi hojně, dodnes neexistují studie, které by prokázaly, co se s nimi v našem těle děje. Jejich výroba navíc škodí životnímu prostředí, protože se při ní používají jedovaté látky.

Přírodní a bio kosmetikaSilikony

 – poznáte je podle koncovek –icone, - icon, jedná se o syntetické silikonové oleje nebo silikonové emulgátory. Může se jednat například o Dimethicone, Dimethicone Copolyol apod. V porovnání s rostlinnými jsou silikonové oleje vysoce stabilní. Mají dobrou roztíratelnost a zanechávají na pokožce hebký pocit, vlasy jsou po nich lesklé a hladké na dotek, takže na první pohled se mohou zdát velice příjemné a komfortní. Jenže pozor – silikony postupně zanášejí pokožku ta je pak citlivá a suchá, vlasy se mohou začít lámat a vypadávat. Navíc silikony jsou v přírodě nerozložitelné.


Jenže bez konzervatů to tak úplně v kosmetice nejde, bez nich by použitelnost byla velmi krátká a výrobek by se rychle zkazil. Existují ale i přírodní konzervanty, které jsou povolené v Certifikované přírodní kosmetice a Certifikované BIO kosmetice. Jsou to následující složky:

o Alkohol: alkohol, líh.
Konzervuje až od 20 procent obsahu, laicky asi nejznámější konzervant. V přírodě se vyskytuje třeba ve zkvašeném ovoci.
Sodium Benzoate, Benzoic Acid: benzoan sodný, kyselina benzoová. Jedná se o potravinářské konzervanty, v přírodě se vyskytují třeba v benzoové pryskyřici.

o Potassium Sorbate: sorbát draselný.
Opět potravinářský konzervant, v přírodě ho najdeme třeba v nezralém ovoci.
Salicylic Acid, Sodium Salicylate: kyselina salicylová, salicytát sodný, v přírodě ho najdeme třeba ve vrbové kůře.

o Phenethyalcohol: fenylethylalkohol je vonná látka s konzervačními účinky, v přírodě se vyskytuje například v růžové silici.


Při výběru kosmetiky – ať už mýdla, šamponu, krémů či dalších výrobků, se tedy nenechte lákat reklamou ani názvem výrobku, ale pozorně si prostudujte etiketu a případně si i na internetu přeložte jednotlivé složky. Vypadá to možná složitě, ale časem určitě získáte praxi. Zorientovat se vám pomohou i certifikáty pro přírodní kosmetiku a biokosmetiku – značky Certifikovaná přírodní kosmetika, Certifikovaná přírodní kosmetika BIO uděluje česká KEZ o. p. s., zahraniční jsou pak například ECOCERT nebo BDIH.

Zdroj, foto: Nobilis


Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
 



Komentáře
Obrázek uživatelky
profil
Smajlíkzvonek
Obrázek uživatelky
profil
pátýSmajlík
Obrázek uživatelky
profil
6x
Obrázek uživatelky
profil
3 zvonečky a 2 řetězySmajlík
Obrázek uživatelky
profil
5. zvoneček Smajlík
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip


NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles