„Zařizujeme-li koupelnu pro děti, měli bychom mít na paměti především bezpečnost. Při pohybu v koupelně vzniká řada potenciálních rizik způsobených vodou, což vyžaduje určité specifické vybavení,“ upozorňuje Karel Novotný, vedoucí oddělení designu SIKO. V první řadě je důležité vyvarovat se jakýchkoli ostrých hran, odborníci proto doporučují sanitární vybavení s oblými tvary. Nezbytné je zabránit kontaktu vody s elektrickými zásuvkami a spotřebiči. Vhodné je umisťovat nepotřebné zásuvky a vypínače mimo místnost. U těch, co v koupelnách být musí, je lepší volit elektrické zásuvky s krytkou a umisťovat je výše, aby na ně děti snadno nedosáhly.
Veselý a nadčasový design
Fantazie je ve světě dětských koupelen téměř bez hranic, ale je nutné brát ohled i na to, že děti rostou a obměna koupelny nebude probíhat pravidelně vzhledem k vysokým investicím případné rekonstrukce. Rodiče se proto snaží koupelnu zařizovat tak, aby sloužila dobře jak jim, tak i ratolestem. „Jednoduchý způsob, jak docílit toho, aby děti v koupelně trávily rády svůj čas, je zaměřit se na výraznější, dobře kombinovatelné barvy a vytvořit tak příjemnou, veselou a přitom i nadčasovou koupelnu,“ radí Pavla Nováková, managerka RAKO.
V bohaté nabídce výrobců obkladů a dlažeb nalezneme osvědčené výrazné barvy a kontrastní kombinace – červenou, oranžovou, pistáciovou, modrou, ale i starorůžovou nebo fialovou. „Na vrcholu se stále drží barva bílá, kterou je ideální kombinovat s výraznějšími odstíny,“ vysvětluje Novotný. Své udělají také vhodně zvolené doplňky, které můžete průběžně měnit podle věku a vkusu dětí a mít tak vlastně koupelnu s možností „rychlé a levné proměny“. Na trhu je dostatek držáků kartáčků s veselými motivy, barevných protiskluzových předložek nebo ručníků.
Jednoduché triky pomohou
Samozřejmostí by měla být dokonalá funkčnost nejen obkladů, ale i sanity. Důležitá je snadná údržba – obklady by měly mít hladký povrch, který snadno utřete do sucha. Z nabídky sanity pak volte raději vanu, děti si v ní více vyhrají a vodní bitvy je před spaním spolehlivě utahají. K vaně můžete pořídit i zástěnu, která zabrání loužím na podlaze. Pokud vám to prostor dovolí, je ideální dát do koupelny jak vanu, tak i sprchový kout. Podél vany a sprchového koutu umístěte madla. Nenechávejte děti, aby jako madla využívaly věšáky na ručníky nebo mýdelníky – mohly by se snadno uvolnit.
Další nezbytností je rovněž dostatek odkládacích ploch na věci, které při koupání dětí potřebujete mít po ruce a na ty, které naopak potřebujete před dětmi schovat – například různé chemické a čisticí prostředky. Děti při běžném denním pohybu v koupelně potřebují především dosáhnout na umyvadlo a pohodlně si dojít na toaletu. K tomu postačí plastová barevná stolička s dětskými motivy s vysokou nosností. Dalším dobrým pomocníkem bez nutnosti velkých finančních investic je speciální sedátko určené pro děti. Pak už se nemusejí dokupovat žádné nástavce na WC, které by se povalovaly vedle toalety.