Sibiřský citronovník neboli rakytník řešetlákový. Pichlavý keř s jasně oranžovými plody je nazýván také rostlinou budoucnosti.
Proč?
Jeho bobule i listy obsahují dvacetkrát více vitamínu C než citrusy, a dále vitamín E, který posiluje naši imunitu. To ale zdaleka není všechno. Z rakytníku se lisuje zdraví i kráse prospěšný olej.A využívá se i v kuchyni. Společně si upečeme rakytníkový koláč a také se vydáme na farmu, kde rakytník pěstují.
Recept v tomto dílu:
Rakytníkový sirup
Podle Daniely Okrouhlé.
Aneb jak na to, aby byl sirup čirý.
Pokud se snažíte dostat do svého dítka cenné vitamíny pomocí domácích ovocných šťáv, sirupů a podobně, jistě znáte okřídlenou větu „já to pít nebudu, něco v tom plave“. To „něco“ je obvykle ovocná dužnina. Daniela vymyslela a vyzkoušela způsob, jak vyrobit z úžasného rakytníku sirup, který je čirý (a úspěch samozřejmě otestovala na svých dětech). Sirup navíc neprochází varem, takže je v něm zachováno maximum účinných látek.
plody rakytníku
3 litry převařené zchladlé vody
2–2,5 kg pískového cukru
kyselinu citronovou
konzervant sorban draselný
třílitrovou skleněnou nádobu
čistou přežehlenou utěrku nebo plátno
husté síto
uzavíratelné lahve na sirup
hrnec s termostatem (máme-li)
Plody rakytníku sypeme do nádoby a zalijeme převařenou zchladnou vodou. Nádobu přikryjeme a necháme stát 6 až 24 hodin. Do hrnce vložíme husté síto překryté čistou utěrkou nebo plátnem, a rakytník přecedíme. Poté plody ještě pořádně přes utěrku vymačkáme. Přisypeme cukr, kyselinu citronovou, a chceme-li sirup uchovat delší dobu, pak i sorban draselný.
Směs prohříváme při teplotě 35–40 stupňů. Mícháme, a jakmile se cukr rozpustí, je sirup hotový. Sirupem plníme lahve, uzavřeme, a můžeme ještě na závěr pasterizovat v troubě na 40 °C po dobu 20 minut.