Autor: Alena Isabella Grimmichová
Nakladatelství: Portál
Rok vydání: 2010
Rozměry: 190 x 210 mm
Počet stran: 144 str.
Cena: 319 Kč
Hedvábí patří mezi oblíbené textilní materiály. Malované a batikované hedvábí můžeme využít jako efektní doplněk, ale také základ pro další tvorbu. Kniha nabízí náměty na netradiční a velmi působivé techniky dekorování a zpracování hedvábí.
Díky podrobně zpracovaným projektům si můžete vytvořit šátky, šály, polštáře a další doplňky. Kniha je určena zájemcům, kteří mají „šikovné ruce“, nebo kteří již mají zkušenosti s jakoukoli výtvarnou činností. Všechny techniky jsou vysvětleny podrobně, tedy i pro začátečníky, ale projekty zaujmou i zkušené dlouhodobě. Každý námět doplňují podrobné fotografické postupy.
Alena Isabella Grimmichová se více než dvacet let profesionálně věnuje výtvarné činnosti. Zabývá se malbou na hedvábí, filcováním a řadou dalších technik. Na jejích webových stránkách jsou k vidění její práce. Spolupracuje s mnoha časopisy, které se věnují ručním pracím.
Ukázka z knihy Kouzlení s hedvábím:
Práce s voskemVoskem malujeme pouze na přírodní materiály. Látky musí být tenké, aby vosk prosákl na rubovou stranu. Přírodní hedvábí je na tuto techniku velmi vhodné, barvy na něm krásně vyniknou a nevypírají se tolik jako u bavlny. K práci doporučuji zvláště pongé 5-6, crepe de Chine 10-12 nebo crepe georgette 10. Tyto druhy hedvábí mají hladký povrch malou gramáž, a nejsou nijak zvlášť choulostivé na narušení povrchu (například při odstraňování vosku), jako třeba satin nebo chiffon.
Používáme batikovací barvy za studena a dále transparentní barvy na hedvábí fixované žehlením. Nejčastěji nanášíme vosk štětcem nebo tjantingem. Tiskneme kovem, dřevem nebo korkem. Na malbu voskem vybíráme pouze štětce s vlasem z přírodních materiálů. Syntetick štětce se mohou kroutit, spékat i hořet. Budeme potřebovat několik velikostí kulatých i plochých štětců s jemným i hrubým vlasem. Ploché štětce na velké plochy, kulaté štětce na kresbu. U plochých štětců lze ostříhat vlas do formy, kterou potřebujeme. Tenké kulaté štětce mohou nahradit tjanting. Nové štětce před prvním použitím nejprve namočíme do vosku s nižší teplotou, poté je necháme na vzduchu ochladit. Pak je možné je bez problémů používat i v horkém vosku. Používáme vždy suchý štětec, před začátkem práce ho necháme několik minut rozehřát v horkém vosku.
Voskové šibori - fotogalerie obr. č. 2 - 4
Kombinací šibori a voskové batiky vytvoříme jemné barevné mapy, které se dobře vyjímají nejen na šátcích a šálách, ale vytvoří také decentní vzory třeba na záclonách či přehozech. Nevýhodou této techniky jsou časové prodlevy při sušení hedvábí. Na druhou stranu je vhodná pro začátečníky i děti, pokud jim pomůžeme s horkým voskem.Tuto knihu Kouzlení s hedvábím koupíte v knihkupectví a na internetových stránkách nakladatelství Portál.
PetraC
ChytráŽena.cz
ChytráŽena.cz