-Komerční sdělení-
Vltavín neboli Moldavit je přírodní sklo s celou škálou zelených až olivově hnědavých odstínů. Vznikl za extrémních teplot a tlaků, které dokáže na Zemi vytvořit jen dopad obrovského meteoritu. Především jsou to také jediné evropské tektity, horniny, které jinde na světě nenaleznete. Tyto neobyčejné kameny dokonale ladí se žlutým zlatem. Proto jsou zlaté šperky s Vltavíny tím pravým skvostem do vaši šperkovnice.
Nebroušené Vltavíny
Kousky roztavené skloviny po dopadu meteoritu tuhly ještě za letu vzduchem do různých tvarů, např. kuliček, kapek, disků i různých nepravidelných cákanců. Tyto kousky pak dopadly na zem jako Vltavíny. Proto je jejich tvar v nevybroušené podobě vždy naprosto unikátní.
Zlaté náušnice zdobené nebroušeným Vltavínem jsou typické většími rozměry a také jde často o tzv. visací náušnice. Vltavín bývá vsazen to "zlaté klícky", která kámen dostatečně chrání a nechá vyniknout jeho úžasný tvar a matný povrch. Podobnou technikou jsou zpracovávány i ostatní zlaté šperky s nebroušenými Vltavíny.
I broušený Vltavín má své kouzlo
Ve šperkařském průmyslu se broušené Vltavíny objevují o poznání častěji než ve své surové podobě. Především díky nejrůznějším typům brusů, které se dají kombinovat s dalšími drahými kameny. Výsledný efekt šperku je naprosto dechberoucí.
Ať už bude Vltavín zdobit zlaltý prsten či zlatý náhrdelník, v kombinaci s Českými rudými granáty je doslova nepřehlédnutelný. Také bývá často dozdoben čirými bílými kameny, které dokáží vdechnout šperku velmi vkusnou eleganci.
Pozor na falešné Vltavíny
Obvykle jde o e-shop nabízející vše od plastových příborů po šperky jako je např. asijský wish. Takový prodejce nabízí výrazně zelené sklo s lesklým povrchem, což pro nebroušené Vltavíny rozhodně není typické. V žádném případě nedoporučujeme kupovat Vltavín s prokazatelně českým původem na asijských stránkách. Logicky půjde o padělek.