1. Zamykejte vždy a všude
Zamykat, zamykat, zamykat. Jedete do obchodu pro rohlíky a hned budete u kola zpátky? Stejně ho zamkněte. Míříte třeba jen na pár sekund do trafiky? Zamkněte. Udělali jste si na výletě přestávku a jdete pouze pro pití do hospody? Zamkněte. Zloději využívají každou příležitost a jistě i vy máte ve svém okolí někoho, kdo přišel o kolo právě tímto způsobem.
2. Pořiďte si kvalitní zámek
Řada cyklistů argumentuje tím, že jim vlastně zámek překáží, nemají ho kam dát a nechce se jim hledat klíč. Chyba. Dnes už existují zámky, které jednoduše připevníte na rám do držáku a díky nízké hmotnosti o něm prakticky ani nevíte. A pokud si pořídíte zámek s číselným kódem, nemusíte řešit ani klíč.
3. Zamykejte pořádně
Zamykáte? Výborně. Ale zamykáte dobře? V ideálním případě byste měli kolo spojit s pevným stojanem. Jenže to v českých městech pořád není tak úplně samozřejmé. Když to jinak nejde, zamykejte přes rám či vidlici, nikdy nezamykejte jen přední nebo zadní kolo. Hrozí, že ho zloděj vycvakne a odnese si rám.
4. Kolo před zloději schovejte
Nejlepší je, když kolo není na očích. Nechávat ho přes noc na ulici, to je pro zloděje jako povolení ke krádeži. Takže ho schovejte pěkně pod střechu a i tam ho zamkněte. Připevněte ho k něčemu pevnému. Pokud použijete zámek s dostatečně dlouhým lankem, můžete zamknout i další předměty nebo víc kol najednou.
5. Investujte do GPS lokátoru nebo mikroteček
Máte opravdu drahé kolo? Pak je lepší investovat do některého z dalších způsobů ochrany. Kolo můžete například vybavit GPS lokátorem a v případě krádeže ho rychle vypátrat. Na kolo se také dají rozmístit mikrotečky. Zloděj nic nepozná, ale kolo lze pak jednoznačně identifikovat třeba při jeho přeprodeji.
6. Kolo si pojistěte
Pojistka vám kolo sice před zloději neochrání, v případě krádeže jde ale alespoň o malou náplast. Vy tak nepřijdete o všechno a z pojištění si pak třeba můžete koupit kolo nové.
Zdroj, foto: YALE