Přijeli jsme na nádraží, které je součástí obchodní galerie. Dál jdeme parkem, který je kolem celého Starého města, v místě, kde dříve byly hradby a příkopy. Naší první zastávkou byl Rynk Glowny. Na tomto náměstí stojí krásný kostel Panny Marie. Je to moc hezká stavba se dvěma věžemi. Jedna je o 11 metrů nižší, působí to zajímavě. Chrám je uvnitř nádherný. Nahlédnout můžete zdarma. Část se zlatým oltářem jedině po zaplacení vstupného. Z věže tohoto kostela troubil v poledne na trubku trubač- hejnalista. Podle pověsti troubil trubač vždy ráno a večer, dával pokyn k otevření a uzavření městských bran. Když jednou dorazili k městu Tataři, začal hejnalista troubit hejnal, lidé brány rychle uzavřeli, město uchránili, ale šíp prostřelil hejnalistovi hrdlo a na památku se tato melodie denně hraje a vždy ji trubač ukončí v půlce tónu. Uprostřed rynku stojí velká socha Adama Mickiewicze.
Také zde stojí věž Staré radnice asi 72 metrů vysoká. Vystoupat na ni můžete, ale při představě sta schodů, jsem výhled oželela. Ještě mne bolela stehna z Veličky. Prošli jsme Domem soukeníků, uvnitř jsou krámky hlavně s jantarem. Jantarové šperky zde kupuje hodně turistů. My pokračujeme k další krásné polské památce, k hradu Wawel. Projdeme ulicí, kde čeká turisty spoustu lákadel, dobrůtky, upomínky, zmrzlinka a mnoho jiného. Ale také krásný kostel sv. Petra a Pavla s moc hezkými sochami. Hned vedle je další kostel. Krakov se dá nazvat i městem kostelů.
Ale po chvíli chůze již vidíme na kopečku hrad Wawel. Je to rozlehlý opevněný hrad. Po projití branou a na dalším nádvoří je Královská katedrála, která byla svědkem korunovací i pohřbů polských králů a také tady v kryptě odpočívá bývalý prezident Lech Kaczynski s manželkou, kteří zahynuli v roce 2010 při leteckém neštěstí. Ve věži je největší polský zvon Zikmund, vážící snad 13 tun. Muzeum ukrývá spoustu pokladů, korunovační klenoty, obrazy a jistě mnoho dalších zajímavostí. Jistě stojí taky za návštěvu. Projdeme se po nádvoří, a pohlížíme dolů na řeku Vislu. Dolů pod námi je někde Dračí jáma s pověstí o drakovi.
Ale my se vracíme do města. Jdeme branami s opevnění, které dříve město chránilo. V Krakově je i nejstarší polská univerzita, vlastně po Praze druhá ve střední Evropě, studoval na ní i vám jistě známý Mikuláš Koperník. V Krakově je i Stará židovská čtvrť a mnoho dalších zajímavostí, které jsme při naší cestě nenavštívili. Ještě vyhledáváme Kanovnickou ulici s domem Karola Vojtyly, Papeže Jana Pavla druhého. Po prohlídce jdeme zpět na Rynek Glowny, kde si sedneme na kafíčko a absorbujeme krásnou atmosféru tohoto místa. Začíná se smrákat, jdeme zpět do našeho hotelu. Zítra nás bude čekat další cesta za poznáváním Polska. Myslím, že se ještě ráda do tohoto krásného města vrátím. Opravdu mne okouzlilo. Musí být nádherné i v předvánoční době.
Fanypol - čtenářka
ChytráŽena.cz
ChytráŽena.cz