-Komerční sdělení-
Jedním ze symbolů krásy, půvabu, ladnosti a elegance je ve zvířecí říši právě labuť. Současně labuť patří k tomu nejtěžšímu, co mohou skláři v rámci svojí tvorby ozdob vyfouknout. Proto se sklárna Koulier rozhodla, že právě ona bude důstojně reprezentovat sklářské umění.
První červencový týden od 30. června do 8. července 2023 bude v rámci Festivalu labutí na Oflendě představeno přes 2023 labutí ve více jak sto variantách. Festival labutí bude spojen s prohlídkou sklárny a ukázkou práce sklářů. Festival oslaví krásu a jedinečnost českých rukodělných foukaných ozdob, které nejsou pouze vánočním artiklem. Sklárna bude ozdoby nejenom ukazovat, ale ti z Vás s tvůrčím duchem si budou moci svoji ozdobu ozdobit v tvořivých dílničkách. Každý si tak bude moci vyzkoušet práci malířů ozdob a namalovat si vlastní ozdobu.
„Téma nekonečné krásy a elegance labutí je věčné. Pokud se člověk začte do románu Labutě z Páté Avenue, kde jsou ženy přirovnávány právě k labutím: „Labuť sklonila svou půvabnou hlavu k ostatním labutím slavnostně a obřadně, jako kdyby vážně naslouchala…“ už neodtrhne od knihy oči,“ uvádí Kateřina Šrámková, obchodní ředitelka značky Koulier.
Labutě jsou symbolem věrnosti, oddanosti, a i díky společné péči o mláďata se jejich vyobrazení používá například na svatebních oznámení jako poselství do nového manželství. Svatební labutí páry můžou být dekorací při této slavnostní události, dárkem pro novomanžele nebo posloužit pro umístění snubních prstenů.
„Naším dílem bychom si přáli rovněž strhnout milovníky rukodělné práce a krásy tak, aby si labutě z Koulieru zamilovali napořád. A po prvním ročníku Festivalu labutí si odvažuji říct, že se nám to podařilo. Jedná se sice o náročnou, ale krásnou práci. Tělo skleněné ozdoby labutě se nejprve vyrobí ve formě. Následuje vytažení krku, hlavy a případně na závěr korunky. To je na výrobě labutě to složité a těžké. Důležitý je způsob nahřátí skla tak, aby se podařilo oddělit hlavu a tělo. Vyfouknutí labutě trvá 3-4 minuty. Následuje zdobení.
Běžná ozdoba koule se přitom vyfoukne zhruba do dvou minut. Sklář musí nejprve umět vyfouknout klasický kulatý tvar koule, pak teprve může pokročit k výrobě labutí. Nejprve zvládnout výrobu těla ve formě a teprve potom se učí proces vytažení krku. Dobrý sklář vyrobí za jednu hodinu 2 tucty labutí. Jejich výrobu ale nezvládne každý. Ti, kteří ji ovládnou, se dají právem považovat za mistry svého oboru. Některé labutě mají ovšem i korunku. To je další časově náročný krok a dělá se úplně na závěr, kdy se musí nahřát hlava labutě a skleněná tyčinka. Sklář tvaruje každý hrot korunky zvlášť, a to odtažením skleněné tyčinky od hlavy. Následuje stříbření labutí, smáčení a malování. Práce je to unikátní a krásná, tak jako labutě samy,“ dodává Kateřina Šrámková.