Není to tak dávno (nevím, proč mi to dnes už připadá jako věčnost), co jsem si s manželem užívala dovolenou ve Vysokých Tatrách. Dá se říct, že svoji vysněnou, protože ač nerada, tyhle hory jsem poslední roky hodně zanedbávala. Nedostala jsem se tam ani v loňském roce, přestože manžel měl z mé strany indicií víc než dost. Teprve před pár týdny jsem pochopila, že manžel už ale tou dobou chystal dárek k mým letošním narozeninám. Tím byl pobyt právě v mých milovaných Tatrách...
Cílem naší cesty bylo Štrbské Pleso (část obce Štrba), nejvýše položená tatranská osada se stejnojmenným, nejznámějším a zároveň nejnavštěvovanějším plesem. To leží v nadmořské výšce 1346,6 metrů, v národní přírodní rezervaci Furkotská dolina. Maximální hloubka jezera činí 20 metrů, rozloha je 19,67 hektarů. Bydleli jsme v hotelu přímo u Štrbského plesa, takže naše první nedočkavé kroky vedly logicky právě sem.
Bylo nádherné, teplé červnové ráno a turistů na začátku sezóny ještě nebylo tolik, což nám vyhovovalo. Vydali jsme se po nové naučné stezce, kterou společně s obcí Štrba vybudovala Správa Tatranského národního parku. Je jedno, kterým směrem se rozhodnete jezero obejít. Trasa je velice nenáročná, vhodná i pro rodiny s dětmi včetně těch nejmenších, které se povezou v kočárku. Ani vozíčkáři si cestu kolem jezera nemusí odpírat: celá cesta je bezbariérová a velice pěkně upravená. Po celé trase je rozmístěno celkem deset velkých informačních tabulí. Údaje doplňuje množství krásných barevných fotografií. Kromě informací o tatranské floře a fauně se dozvíte mnoho zajímavostí o historii, ale i současnosti Štrbského plesa nebo o vzniku dalších horských ples. Věděli jste například, že Štrbské pleso vytvořila cca před 10000 lety voda z tajících ledovců a že tehdejší hladina plesa byla o šest metrů níže než dnes?
Délka celé trasy je pouze 2,25 km a i s focením, čtením informačních tabulí nebo posezením na lavičkách s výhledem na jezero a okolní hory se dá tedy zvládnout zhruba za hodinu. Pokud se tedy nezdržíte s dětmi na některých z vybudovaných prolézaček a nebo nevyužijte různé konstrukce určené ke cvičení... Jedna z odboček na trase vede k památníku SNP, kde máte v případě příznivého počasí možnost posedět na lavičkách a pokochat se výhledem na pleso a okolní majestátní štíty hor.
Štrbské pleso můžete využít jako výchozí bod pro množství turistických tras a túr, od těch nejméně náročných až po ty pro opravdové sportovce a milovníky hor. Oblíbené jsou například túry do Furkotské, Mlynické a Mengusovské doliny. Po naučné stezce (Chodník mezi Plesom a plesom) se dá dojít k dalšímu známému tatranskému plesu: Popradskému. Trasa je dlouhá 4 kilometry a jedná se o jednu se sedmi naučných stezek Tatranského národního parku. Mezi nejvyhledávanější patří také túra k vodopádu Skok (1725 m n.m) nebo na chatu Solisko. Bylo by škoda nepodívat se jihovýchodně, na uměle hrazené Nové Štrbské pleso.
Nevynechali jsme ani turisty nově objevovaná tzv. Jezírka lásky, ke kterým se dostanete po silnici od Štrbského plesa krátkou odbočkou lesní cestou vlevo (nad centrálním parkovištěm). Jejich původní název byl Štrbské rybníky a sloužily pro odchov pstruhů, kterými se pak zarybňovalo nedaleké Štrbské pleso. Jedná se o dva menší rybníčky, které založil majitel zdejšího panství kolem roku 1890. Napájí je potok Mlynica a i tady si může znavený turista odpočinout na některé z několika laviček a v tichu rozjímat. Dnešní název (Jezírka lásky) se vysvětluje dvěma způsoby: první vychází z toho, že rybníky jsou dva a leží těsně vedle sebe, jako milenci. Druhý výklad mluví o zamilovaných párech pacientů ze zdejší ozdravovny a o místních obyvatelích, kteří tu také nacházeli potřebný klid a soukromí. Tak si vyberte... Ostatně u většího z jezírek narazíte na informační tabuli, kde se o historii tohoto místa dozvíte více. Na dně většího jezírka se údajně nachází od roku 1940 kamenný slovenský dvojkříž, který je vidět, pokud je hladina klidná. My jsme to štěstí neměli. Třeba se poštěstí vám - určitě si na tuhle krátkou zastávku udělejte čas. I když kříž neuvidíte, třeba tu objevíte něco jiného...
ChytráŽena.cz