Těhotenství je mnohdy označováno jako jedno z nejhezčích období v životě ženy. Mnozí ale zapomínají na to, že požehnaný stav s sebou může přinášet také různé zdravotní obtíže. Jaké jsou ty nejčastější a jak proti nim co nejúčinněji bojovat tak, aby si nastávající maminka mohla těhotenství užit?
Těhotenství se nejčastěji pozná podle rostoucího bříška a přibývajících kil, alespoň navenek. Maminky se ale mnohdy setkávají s různými zdravotními potížemi. Mezi ty nejčastější patří pálení žáhy, křeče a těhotenské nevolnosti. Právě ty jsou mnohdy prvním signálem toho, že je žena v očekávání.
Ranní nevolnost aneb čekáme miminko

Jde to i bez křečí
Nastávající maminky často provází také těhotenské křeče, nejčastěji v lýtku. Jejich příčinou je nedostatek hořčíku a v některých případech nadměrná fyzická zátěž, kterou těhotenství bezesporu je. Křeče se mohou projevit kdykoliv během dne, ale nejčastěji přepadávají těhotné ženy v noci. Pomůže přísun hořčíku, který je jedním z nejdůležitějších prvků v těhotenství, proto by se jeho přísun neměl zanedbávat. Hořčík pomáhá ulevit nejen od křečí, ale také od přílišné únavy, která k těhotenství patří. Pomoci od křečí může také obyčejná masáž nohou či lehké cvičení.
Závěr těhotenství doprovázený pálením žáhy
Pálení žáhy zná důvěrně nejedna nastávající maminka. Příčinou jsou hormonální změny a zejména rostoucí děloha. Žaludeční šťávy mohou unikat do jícnu, a to především kvůli zvýšenému tlaku na žaludek, který je způsoben růstem miminka v děloze. Prevencí je častější příjem jídla v menších porcích a také vyhýbání se kořeněným, pálivým nebo jinak dráždivým potravinám. Potíže může vyvolávat mj. čokoláda, kynutá jídla, kyselé džusy nebo zelí. Pokud přichází pálení žáhy i v noci, je doporučována poloha na levém boku, ideálně s podloženou hlavou. Babské rady říkají, že pomoci může nastrouhaná mrkev, zázvorový čaj nebo také malé množství jedlé sody.
Zdroj: GS Mamavit