Skrze papír a tužku dává bez zábran vědět o svém vidění reality, zážitcích, snech, představách, obavách, přáních… Ne náhodou používá dětská psychologie obrázky jako jeden z nejautentičtějších zdrojů informací o dítěti. Klasické kreslení rukou je navíc velmi důležité pro rozvoj dětského mozku. Právě pohyby prstů při psaní či kreslení aktivují mozkové oblasti spojené s myšlením, vyjadřováním a krátkodobou pamětí, rozvíjí jemnou motoriku.
Zodpovědní rodiče by však měli věnovat náležitou pozornost nejen tomu, co se dítě prostřednictvím prvních malůvek snaží sdělit, ale také tomu, co a jak bere při této příležitosti do ruky. Kvalitu a ergonomii tužky či pastelky a správný úchop se nevyplácí podceňovat ani v raném věku. Správný úchop vypadá tak, že tužka je zespodu podepřena prvním článkem prostředníčku, špička palce ji přidržuje ze strany a ukazováček je položen volně shora. Dítě by mělo být schopno psát i bez ukazováčku.
A jak poznat dobrou pastelku nebo tužku? Vyzkoušejte nejsvětlejší barvu z celé sady. Pokud příliš netlačíte a vidíte barevnou stopu na papíře, držíte v ruce kvalitní pastelku s tuhou, v níž je kvalitní pigment. Musíte-li na tužku tlačit, abyste viděli, co kreslíte, je to špatně.
Dítě pak totiž vyvíjí příliš velkou námahu na psaní či kreslení a přestává to pro něj být zábavou. Pokud se vám tužky lámou při ořezávání, je to tím, že tuha není lepena po celé délce a je již pravděpodobně zlámaná uvnitř. Pokud je psací potřeba krátká tak, že si ji dítě nemůže opřít o místo mezi palcem a ukazováčkem, už mu ji nedávejte. Vyvarujete se křečím a bolesti rukou u svých ratolestí.
Zdroj, foto: Stabilo