Stalo se dobrým zvykem, že cestou z vícedenního pobytu na oblíbené Šumavě přibrzdíme v jejím podhůří, abychom navštívili nějaké méně známé a turisty spíše opomíjené místo. Je to vítané zpestření a objevíme tak mnohdy i nečekaně půvabná zákoutí, kolem nichž bychom za normálních okolností jen bez povšimnutí profičeli. Snad se i pro vás některá z nich stanou inspirací pro plánování vašich cest.
První z možných zastávek leží 5 km severovýchodně od Vimperka. Stoupáme do obce Svatá Maří na jižním svahu Mařského vrchu. Název osada získala podle kostela, který byl od svého počátku zasvěcen sv. Maří Magdaleně.
Nejprve krátce zastavujeme u přírodní památky Skalka, východně od obce. Je chráněná z důvodu výskytu turmalínových sluncí (krystaly horniny tvoří paprsky), geologické zajímavosti, s níž jsme se setkali např. v Myšenci na Písecku.
Ale již vzhůru na kopec! Respektive na rozhlednu, která se na 907 metrů vysokém Mařském vrchu nachází. Patří k těm starším, byla vybudována před II. světovou válkou, v letech 1935-6. Je zděná a její celková výška je 12 metrů. Je součástí kaple, což je jev spíše výjimečný. Se spojením rozhledny a kaple se můžete setkat například na Kozubové v Beskydech, rozhledna Bolfánek u Chudenic na Klatovsku je zase věží bývalého kostela.
Cestu na vrchol Mařského vrchu lemují sloupky se zastaveními křížové cesty. V dobách největší slávy bývala pod rozhlednou i restaurace. Ta po válce zanikla a její místo zaujal televizní vysílač. Před 10 lety prošla rozhledna s kaplí rekonstrukcí, při níž bylo na kraji lesa vybudováno kryté turistické odpočívadlo.
Na svahu pod vrcholkem se rozprostírá menší kamenné moře.
Vracíme se na parkoviště a klikatící se silnička s výhledy do krajiny nás vrátí na hlavní tah z Vimperka na Strakonice. Hned za Čkyní ho ale opustíme. Nejprve krátce zastavujeme v Nahořanech, které patří mezi 16 památkových rezervací lidové architektury v Jihočeském kraji, a o dva kilometry dále pak ve vesničce Krušlov.
Zde se nachází unikátní památka, vyřezávaný malovaný včelín. Je dílem včelaře a řezbáře Josefa Macha, který svou celoživotní lásku ke včelám vyjádřil i řezbářstvím a vytvořil výjimečné dílo lidové tvořivosti. Z různých druhů dřev jsou zde malované a výtvarně zpracované úly, no celé včelí království.
Od Krušova 4 km severně leží Čestice s nádherně obnovenou Křížovou cestou, byl jim před časem věnován článek zde: Čestice u Volyně
Na další místo, které vám chci představit, doporučuji vyhradit si trochu víc času. Je jím obec Hoslovice, zhruba 12 km jihozápadně od Strakonic.
Naše první cesta vede k telekomunikačnímu stožáru nad obcí, který slouží zároveň jako rozhledna. Po zdolání 152 schodů se otevře krásný výhled na Strakonicko a Horažďovicko i některé vrcholky Šumavy. Sestoupíme do obce a vydáme se po zelené turistické značce pohodlnou asfaltovou cestou ke mlýnu (1 km). Jde o nejstarší dochovaný vodní mlýn v Čechách.
Musím přiznat, že staveb lidové architektury, skanzenů i mlýnů jsem viděla a navštívila celou řadu. Rozhodně jsem nečekala, že na mne tohle místo tolik zapůsobí. Na jednu stranu je opravdu pohádkové, však se tu také mnohé pohádky natáčely: Vodník a Karolínka, Tři bratři, Kouzla králů. Na straně druhé jeho historie, a to historie relativně nedávná, tuhle idylku ukazuje ve zcela jiném světle.
Mlýn fungoval nepřetržitě 400 let, posledními mlynáři byli František a Karel Harantovi. V 50. letech, v dobách kolektivizace, odmítli vstoupit do JZD. Jejich příběh dost připomíná Všechny dobré rodáky Vojtěcha Jasného. Byli pronásledováni, posláni k PTP (Černým baronům), pozemky jim vyvlastnili, vzali je do vazby a zkoumali jejich svéprávnost...
Přesto dokázali žít a hospodařit zcela soběstačně, bez elektřiny, izolováni od okolního světa. Díky jejich vztahu k tehdejšímu režimu zůstal mlýn v podobě ze 30. let 20. století.
Po citlivé rekonstrukci byl areál mlýna v roce 2008 zpřístupněn veřejnosti.
Autentičnost prostředí dokresluje i přítomnost drobného hospodářského zvířectva.
Hoslovický mlýn má svého genia loci, určitě stojí za návštěvu a budete mít dlouho o čem přemýšlet.
IKE - čtenářka
ChytráŽena.cz
ChytráŽena.cz