Křtiny se nachází v malebném lesnatém údolí nedaleko Blanska, ležící 14 km severovýchodně od Brna.
Patří k našim nejstarším poutním místům, už jako malá holka jsem tam jezdila každoročně na pouť. V té době moc kolotočů a stánků nikde nebylo, tak jsem se tam vždy těšila, tenkrát jako dítě nejvíc na kolotoče, ale také jsem se vždy ráda podívala do chrámu.
Poutní chrám
Současný chrám, ke kterému každoročně míří tisíce poutníků, pochází z 18. století. Mohutnou centrální stavbu křížového půdorysu s monumentální kupolí a věží nad průčelím vystavěl František Ritz z Brna v letech 1712-1750.
Poutní chrám, vůbec největší stavba mistra barokní gotiky J. B. Santiniho, je mnohými znalci považovaný za nejkrásnější z jeho staveb, ale také nejpůvabnější církevní památku České republiky. Poutní tradice se váže ke gotické kamenné soše Madony, umístěné na hlavním oltáři. Z areálu, který měl být podle původního urbanistického projektu mnohem větší, byl dokončen pouze centrální chrám s jedinou kaplí a ambitem, ale komplex i tak působí velmi impozantním dojmem.
Chrám je velmi rozlehlý, je dlouhý 65 metrů, široký 38 metrů a jeho kopule se klene do výšky pětatřiceti metrů. Kostel má 73 metrů vysokou věž a osvětluje jej přes 30 oken. Je to velmi rozlehlá, nápadná a obci dominantní stavba, která díky své architektuře a vnitřní výzdobě patří k nejcennějším památkám barokního slohu na Moravě.
Součástí poutního chrámu je i nevelký ambit (krytá okružní chodba) s rajským dvorkem uprostřed. V ambitu je krásná barokní kaple nesoucí jméno sv. Anny. Zdi ambitu i kaple jsou ozdobeny množstvím obrazů.
Zvonkohra
Návštěvníci mohou ve Křtinách vidět také jednu z největších zvonkoher u nás, ve Křtinské kostnici, objevené v r. 1991 a zpřístupněné v r. 2005. V ambitu je zvonkohra se 39 zvony.
Zámek Křtiny
Zámek Křtiny je jednoduchá dvoupatrová barokní stavba s půdorysem ve tvaru písmene T, jehož boční křídlo s průjezdem se napojuje na poutní kostel Panny Marie. Nový zámek je patrový architektonicky nevýrazný objekt.
Koncem 19. století náležel zámek Vincenci z Bubna a Litic, který vystavěl východně od kostela patrovou budovu nazývanou Nový zámek. Na přelomu 19. a 20. století patřily Křtiny Liechtensteinům. Roku 1920 se bývalá panská rezidence stala sídlem Školního lesního podniku Vysoké školy zemědělské v Brně.
Město Křtiny
Město má v současné době 781 obyvatel a neobvykle bohatou a zajímavou historii.
Název Křtiny je odvozen od latinského KIRTINA - údolí křtu.
Rekreačnímu odpočinku slouží veřejné koupaliště, zbudované v r. 1930 a renovované v r. 1976, dnes i s klidným kempem.
Pro využití volného času je v obci k dispozici koupaliště a sportovní hřiště. Dále bychom v obci našli knihovnu, kostel a hřbitov.
Ve Křtinách se nachází
Přes obec je směrována značená cyklistická trasa.
Po obou stranách údolí, které vede ze Křtin do Adamova, je celá řada menších i větších jeskyní.
Mariánský chrám
Mezi křtinské dominanty patří i dva místní zámky.
Arboretum
Nejstarší a největší zařízení tohoto druhu na ŠLP Křtiny je Arboretum Křtiny, nacházející se u silnice mezi obcemi Křtiny a Jedovnice, asi 20 km severně od jihomoravské metropole.
Boží muka
Dne 16. dubna 2000 byla za velkého zájmu občanů požehnána P. Tomášem Prnkou studánka a Boží muka zvaná Poklona.
Historie města
Křtiny nebyly ve své historii ušetřeny válečných útrap: v době husitských bouří došlo k vyvraždění a vypálení ženského kláštera, v průběhu třicetileté války žoldnéři knížete Gábora vyloupili ves, později Valaši a po nich v r. 1645 Švédové. V roce 1809 zde byla francouzská pěchota po dobu 1 roku, v roce 1866 za rakousko-pruské války byl zde po dobu asi 11 dní pruský armádní sbor. Ve 20. století I. světová válka - padlo 17 občanů, pak II. světová válka a s ní věznění občanů za doby okupace. Postihly je i požáry a nejen stavení, ale i v r. 1611 faru a v r. 1844 šindelem krytou střechu kostela a kaple sv.Anny, roztavily se i zvony.
Jessynka – čtenářka
ChytráŽena.cz