Úvodem musím uvést na pravou míru onen trochu zvláštní název článku. Krušná hora, na kterou jsme se tentokrát vypravili, opravdu neleží v Krušných horách, ale na Křivoklátsku. Jde o táhlý zalesněný hřeben mezi Hudlicemi a Novým Jáchymovem s nejvyšší kótou 609 metrů. Na ní v minulosti stávala dřevěná triangulační věž, ale jinak se dá říct, že se donedávna jednalo o kout poněkud opuštěný, stranou hlavních turistických cest. To ale od června letošního roku neplatí, neboť v rámci programu zatraktivnění této oblasti zde byla vybudována naučná stezka, korunovaná půvabnou dřevěnou rozhlednou.
Název Krušná hora celkem logicky nabízí srovnání s Krušnými horami, v obou destinacích se v minulosti „krušilo“, což je staročeský výraz pro rozbíjení kamenů, drcení, rozmačkávání. Úlomku či hroudě (nejen) železné rudy se říkalo „krušina“ nebo „krušec“.
Hornická činnost na Krušné hoře byla ukončena v srpnu roku 1967.
Více detailů se dozvíte na některé ze zastávek naučné stezky. Má celkem 30 informačních tabulí, 25 se nachází okolo Krušné hory, další v Hudlicích. Seznámíte se s bohatou historií zdejšího okolí, krásnou přírodou i nabídkou dalších výletních cílů v CHKO Křivoklátsko. Stezka vede po zpevněných cestách, dá se projet na kole i s kočárkem. Na řadě míst jsou odpočívadla s lavičkami a stojany na kola. Zároveň byla vybudována i parkoviště (Na Vartě, Na Úmrlčí a Pod Chvojinkou - viz přiložený plánek) a tak je jen na vás, jakou trasu si vyberete. Určitě však nevynechejte celou hřebenovou část po modré turistické značce, abyste se neochudili o krásné rozhledy a úžasné partie bukového lesa. Zpět pak můžete po žluté značce buď po severním nebo jižním úbočí hory.
Jak už bylo zmíněno, nejdůležitějším cílem na Krušné hoře i naučné stezce je nová rozhledna. Nese název Máminka a důvod je následující: Před 10 lety obyvatelé Hudlic vysadili na cestě z obce lipovou alej s názvem Tátovka. Stromy se dožívají vyššího věku než lidé, a tak je nová alej vzpomínkou na předchozí generaci, vysazená tou současnou pro ty, kteří teprve přijdou.
A aby to nebylo maminkám líto, byl příští projekt pojmenován zase po nich.
Rozhledna Máminka je trojboký dřevěný jehlan, v jehož středu po točitém schodišti vystoupáme po 98 schodech na vyhlídkovou plošinu ve výšce 21 metrů.
Navštívila jsem hezkou řádku rozhleden a v případě těch novodobých mě málokterá tak nadchne. Nejspíš pro svou zdánlivou jednoduchost a použitý materiál - dubové dřevo. A co teprve ten výhled! Zvlněné zalesněné Křivoklátsko a hřebeny Brd, místa, která dobře známe, hrad Točník, kraj Oty Pavla, na dosah je vrch Velíz a další.
Dnes trochu v oparu je České středohoří, při dobré viditelnosti může být vidět i Ještěd.
Při putování kolem Krušné hory se nabízí zastávka v Hudlicích, známých jako rodiště národního buditele Josefa Jungmanna. Jeho rodný domek je hned vedle kostela. I z Hudlic se můžete hezky rozhlédnout do kraje, pokud vystoupáte na buližníkovou skálu na jihozápadním okraji obce.
Váže se k ní pověst o panně v bílém rouše, která jednou za rok, o slunovratu, přichází ke kamennému oltáři ve zdejší jeskyni, a každý rok ušije zlatou jehlou a nití v jemném plátně jeden steh. Až došije celou košili, bude konec světa.
Rovněž se vypráví, že se ve zdejších hlubokých lesích ztratil při lovu kníže Oldřich. Našel ho uhlíř Matěj a poskytl mu nocleh. Na oplátku byl pozván ke knížeti do Prahy. Nejspíš je vám příběh povědomý, neboť byl často prezentován loutkáři jako Posvícení v Hudlicích a bylo podle něj napsáno libreto opery Král a uhlíř Antonína Dvořáka.
Pokud se při toulkách tímto krásným krajem dostanete až do Nového Jáchymova, naleznete tady hezký rekreační rybník a na severním okraji obce lesní hřbitov. Mnozí z těch, kteří se věnovali těžbě železné rudy na Krušné hoře, zde nalezlo místo posledního odpočinku. Za pozornost stojí četné litinové kříže a pomníky zhotovené ve zdejších železárnách. Svatý klid ve stínu vzrostlých stromů je hezkou tečkou za vydařeným výletem.
IKE - čtenářka
ChytráŽena.cz
ChytráŽena.cz