Kroměříž
je město, kam se rádi vracíme. Cílem našich výletů se za
poslední roky stala několikrát – oblíbili jsme si zejména
zámek s jeho zahradami (nejkrásnější jsou samozřejmě na jaře,
kdy tu všechno kvete). Svým návštěvníkům ale Kroměříž
nabízí mnohem víc, je jedním z našich nejkrásnějších
historických měst a ne nadarmo se jí přezdívá Hanácké Athény.
Samotná procházka historickým Velkým náměstím, jeho podloubími a přilehlými uličkami stojí za to. Památek tu ale je k obdivování více: historicky cenné kostely, radnice, Mlýnská brána, Justiční akademie a mnoho dalších. A nejvýznamnější památky města, Arcibiskupský zámek spolu s jeho Podzámeckou a Květnou zahradou, najdete dokonce od roku 1998 mezi památkami UNESCO.
Zámek a Podzámeckou zahradu jsme navštívili naposledy v loňském roce, ale tehdy nám už nezbyl plánovaný čas na Květnou zahradu. Rozhodli jsme se to napravit letos na jaře. Květen a Květná zahrada, to se přece přímo nabízí!
Jak
už jsem se zmínila, zahrada je zapsaná na seznamu památek UNESCO.
Patří totiž k nejvýznamnějším zahradním dílům v
celosvětovém měřítku; vznikla jako raně barokní park za
hradbami tehdejšího města, na neúrodné, bažinaté půdě.
Vyprojektovali ji italští architekti mezi roky 1665 – 1675 a
původně se zahradě říkalo Libosad.
Geometrické uspořádání Květné zahrady připomíná na jedné straně francouzskou barokní zahradu (jako ve Versailles), na druhé straně pozdně renesanční italské zahrady. Na kráse a originalitě Květné zahradě neubraly ani pozdější architektonické úpravy v 19. a 20. století. V současné době má po rekonstrukci zahrada díky památkářům vzhled, který se přiblížil k původní podobě.
Květná zahrada je návštěvníkům přístupná po celý rok, a to dokonce denně. Do zahrady se dostanete vstupem z Čestného dvora. Před ním se nachází menší parkoviště; dobrá zpráva je, že je bezplatné, špatnou zprávou je to, co každého už asi napadlo: je téměř beznadějné najít tu volné místo. Zájemců o návštěvu Květné zahrady je opravdu hodně, takže zřejmě také budete patřit mezi ty, kteří si budou muset složitě hledat místo k zaparkování v okolních ulicích (pokud tedy přijedete jako my autem). Bohužel zrovna při naší návštěvě ještě nebyla možná prohlídka Rotundy, ve které se nachází Foucaultovo kyvadlo. Trošku jsme se totiž předběhli a nedočkaví dorazili na konci dubna, přičemž rotunda je přístupná právě od května... Komentovaná prohlídka uvnitř prý trvá asi 30 minut včetně demonstrace Foucaultova kyvadla. Rotunda je dominantou zahrady – krásná osmiboká stavba, obklopená labyrintem vysokých a dlouhých živých plotů. Stojí v samém srdci zahrady a nesmí chybět na žádné fotografii. Mohli jsme se pokochat alespoň zvenku...
Ale to jsem trošku předběhla... Nejdřív zaplatíte vstup, který základní činí 70 Kč do zahrady a 100 Kč do zahrady včetně rotundy (snížené a rodinné vstupné je samozřejmě výhodnější). Od pokladny povedou vaše kroky ke skleníkům a než vyjdete z Čestného dvora, můžete se seznámit s historií zahrady na vystavených fotografiích. Historické skleníky jsou tu dva. Nejsou až tak velké rozlohou, ale nabízejí vkusně naaranžovaná zákoutí, kde můžete posedět na lavičkách uprostřed palem a různých tropických i jiných rostlin a květin. Jeden ze skleníků nabízí hladovějícím nebo žíznivým návštěvníkům dokonce i občerstvení.
Cestičkou mezi „zelenými stěnami“ dojdete k další nepřehlédnutelné dominantě: k 244 metrů dlouhé kolonádě, která tvoří celou jednu strany zahrady a původně tu byl hlavní vstup. Kolonádu zdobí 44 soch (antických bohů, historických i mýtických postav) a stejný počet bust. Po úzkých točitých schodech můžete v případě příznivého počasí vystoupat na „střechu“ kolonády a odtud se pokochat krásným výhledem na zahradu i okolí.
Fontány, sochařská výzdoba, kvetoucí květinové záhony – to vše k zahradě neodmyslitelně patří. Novinkou pro nás byly zahradní kabinety Holandské a Pomerančové zahrady (jsou otevřené teprve od září loňského roku), vodotrysky ve Pstružích rybnících nebo Králičí kopeček.
Květná zahrada stojí prostě za návštěvu nejen v květnu; určitě mi dáte za pravdu, pokud jste ji také navštívili. Jestli můžete, udělejte si výlet do Kroměříže. Stojí to opravdu za to!
ChytráŽena.cz