Jako laktační krizi můžeme označit přechodný stav, kdy má kojící matka menší množství mléka, než právě dítě vyžaduje. Do této situace se může dostat téměř každá žena, která kojí své miminko.
Je to období, kdy mléko miminku nestačí. Projevuje se nejčastěji mezi 3. až 6. týdnem, mezi 6. až 8. týdnem nebo také mezi 3. a 6. měsícem. V tuto dobu potřebuje dítě pro svůj růst více potravy. Není nutné začít dítě hned dokrmovat, protože tvorba mléka po určité době vzroste. Než se ale tvorba mléka zvýší, chvíli to trvá. Maminky by se proto neměly nechat prvními dny odradit.
Kojení – stimulace bradavek
Aby se tvorba mléka zvýšila, je dobré nechat dítě sát tak dlouho a tak často, jak bude chtít. Čím víc miminko saje, tím více se mléka bude tvořit. Sání zvyšuje hladinu hormonu, který ovlivňuje tvoření mateřského mléka. Pokud miminko přikládáte často, určitě brzy pocítíte změnu. Kojte z obou prsů a začínejte tím, kterým jste kojila naposledy. K masážím prsou si můžete koupit mandlový olej s kapkou geraniové silice. Geraniová silice se používá v aromaterapii k léčbě nervového systému, odstraňuje stres a úzkost.
Co kojení škodí?
Největšími nepřáteli kojících žen je únava a stres. Hlavně hodně odpočívejte, o pomoc při různých domácích činnostech požádejte rodinu. Dopřejte si dostatek spánku, kvalitní stravu a také pohyb na čerstvém vzduchu. V době kojení nedržte dietu. Omezte konzumaci kávy a černého čaje. Můžete u miminka vyvolat neklid a špatné usínání. Alkohol a kouření zcela vylučte. Pokles tvorby mléka může být způsobený také hormonálními výkyvy. V době menstruace, nebo také když ji očekáváte. Pomoci vám mohou bylinky.
Bylinky, které pomáhají zvýšit tvorbu mléka
Směsi bylinek nebo samotné bylinky dodávají maminkám vitamíny, minerální látky a podporují tak tvorbu mateřského mléka. Pro směsi se používají plody fenyklu, kopru, anýzu, kmínu, nať kopřivy, mateřídoušky, jestřabiny a květ heřmánku. Další bylinky podporující tvorbu mléka: meduňka lékařská, bazalka pravá, sporýš lékařský aj. Čaj se pije v menších dávkách, aby pro vás i vaše dítě nepůsobil příliš projímavě. Než začnete bylinky užívat, tak se nejprve poraďte s lékařem nebo lékárníkem.
Pestrý jídelníček a pravidelná strava
Jíst se má 5 x denně. Tři hlavní jídla a dvě menší svačinky.
Dbejte na to, aby vaše strava byla vyvážená a různorodá. Dopřejte si celozrnné výrobky, vejce, kvalitní maso, drůbeží, libové hovězí a nezapomínejte také na ryby, protože obsahují nezbytnou omegu 3. Nezapomínejte na vitamíny a minerály, které jsou obsažené hlavně v čerstvém ovoci a zelenině. Důležité jsou také mléčné výrobky nebo mléko a také luštěniny. Dávejte si pozor na nadýmavé potraviny, například kapustu, zelí květák aj. Také na citrusy a jahody, které mohou u dětí vyvolat alergické reakce.
Dodržujte pitný režim
Každá kojící maminka by měla vypít denně 2,5 – 3,5 litru tekutin. Dostatek tekutin je základem dobré tvorby mléka. Mezi nejlepší tekutiny patří obyčejná voda. Neperlivé a také perlivé minerálky, nejlépe neslazené. Můžete pít bylinkové a ovocné čaje. Čaje určené pro kojící matky. Ovocné džusy, které si předem zředíme.
Všechny uvedené vlastnosti napomáhají k psychické pohodě organismu kojících matek a tím také k větší tvorbě mléka.
Marta - čtenářka