Hrajte s námi SUDOKU online !Hrajte s námi SUDOKU online ! Školní rok a prázdniny ve školním roce 2024/2025Školní rok a prázdniny ve školním roce 2024/2025 Velký roční horoskop na rok 2025Velký roční horoskop na rok 2025 Jarní prázdniny 2025 – termínyJarní prázdniny 2025 – termíny
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Neděle 12.01. 2025
Dnes má svátek Pravoslav
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY

Last Minute dovolená: Tipy co si sbalit do kufru na poslední chvíli

12. 07. 2015 | Praktické rady
Dovolené v režimu Last Minute jsou stále oblíbené. Dokazují to statistiky Asociace českých cestovních kanceláří a agentur, podle nichž se v loňské sezóně touto formou uskutečnilo více než 40 % zájezdů. A protože je léto v plném proudu, Last Minute nabídky vyhlíží stále více lidí. Jedinou nevýhodou je zkrácený čas do odjezdu, mnohdy je třeba vyrazit už druhý den. Času na balení kufrů tedy moc nezbývá. Víte, jak si sbalit během krátké chvíle, a které nezbytné vybavení nenechat doma, vydáte-li se k moři, do hor nebo na kolo?

1. Odpočinkový pobyt u moře

Nejoblíbenější přímořskou destinací, kde lidé chtějí trávit letní dovolenou, jsou již tradičně řecké ostrovy. Letos ale významně narostl také zájem o zájezdy do Turecka, ale populární jsou i turistické lokality v Chorvatsku, Itálii, Bulharsku nebo ve Španělsku.

Pokud se také chystáte za sluncem a plánujete strávit dovolenou opalováním na pláži, sepište si stručný seznam věcí, které s sebou skutečně potřebujete. Postupujte podle něho a nezabývejte se zbytečnostmi, balení vám tak půjde rychleji. Základem kufru by měla být zejména kvalitní opalovací kosmetika, která vás ochrání před UV zářením. Spálení pokožky totiž může přivodit vážné zdravotní problémy, od nepříjemného zarudnutí až po nebezpečný melanom.

last minute dovolená"Více než 90 % případů rakoviny kůže je zapříčiněno slunečním zářením, proti kterému se jedinec nechrání či chrání nedostatečně. Nezáleží přitom, zda si k moři zabalíte krém, emulzi, mléko nebo sprej. Důležité je zvolit opalovací kosmetiku podle fototypu pokožky. Jste-li světlý typ, vyberte si krém s vyšším ochranným faktorem, ideálně 50. Je-li vaše kůže snědší, ochranný faktor může být nižší, třeba 30. V přímořských letoviscích ale v žádném případě nevystavujte kůži bez ochrany proti UV záření,“ radí dermatolog.

Součástí vybavení k moři by pak měla být též kvalitní kosmetika po opalování, která namáhanou a vysušenou pokožku zklidní a hydratuje. Kromě plavek, osušky a několika pohodlných kousků oblečení na výlety či elegantnějších šatů na večeři si nezapomeňte přibalit pokrývku hlavy, která zabrání úpalu, a sluneční brýle, díky nimž si ochráníte zrak. Myslet byste měli také na základní léky a zdravotnické pomůcky, které využijete při nevolnosti či drobném úrazu. Samozřejmostí je rovněž dostatečná zásoba peněz, ideálně v místní měně, platné cestovní doklady a materiály, kterými nás vybavila cestovní kancelář, jako jsou letenky, cestovní pojištění a ubytovací vouchery.

2. Turistický pobyt v horách

Lenošení u moře vám nic neříká a raději trávíte volné letní dny aktivním pohybem? Chystáte-li se na túru po Tatrách, Alpách nebo tuzemských pohořích, obsah vašeho zavazadla by měla tvořit zejména výbava pro bezpečné putování. Kromě platných dokladů si zabalte pevnou trekingovou obuv, pokrývku hlavy a oblečení do teplého i chladnějšího počasí. Právě počasí bývá v horách velmi nevyzpytatelné, během chvíle nás může přepadnout déšť či bouřka. Pláštěnka a nepromokavé, teplé oblečení i náhradní boty by tak měly být nedílnou součástí cestovního inventáře. Ani při vysokohorské turistice však nepodceňujte sílu slunečních paprsků. „I přes mraky proniká ke kůži až 90 % ultrafialového záření. Na výletě do vyšších nadmořských výšek si proto neopomeňte namazat pokožku opalovacím krémem s vysokým ochranným faktorem, zakrýt oči slunečními brýlemi a nasadit pokrývku hlavy,“ tvrdí dermatolog.

Chybět by neměla ani dostatečně vybavená lékárnička. Vysokohorští turisté se ze svých výletů často vrací s všemožnými odřeninami a pohmožděninami, vyvrtnutým kotníkem nebo ramenem, zlomenými končetinami nebo s alergickými reakcemi na kousnutí hmyzem. Kromě prostředků první pomoci by proto turisté neměli podceňovat ani sjednání vhodného cestovního pojištění, které pokryje nároky zvýšeného rizika úrazu.
Velká je taktéž pravděpodobnost, že při cestách horami zabloudíte. Pro tento případ si s sebou zabalte dostatek pití a jídla, které se nezkazí.

3. Poznávací zájezd na kole

Jestliže plánujete cyklistický zájezd na Last Minute, váš kufr by měl obsahovat kromě cestovních dokladů a pojištění zejména pevnou obuv, vhodné sportovní oblečení na teplé i chladnější dny a cyklistickou helmu, v případě menších dětí pak i chrániče kolen a loktů. Pády z kola totiž tvoří výraznou část úrazů. Podle statistik dopravní policie se loni zranilo 3 690 cyklistů, pojišťovny každoročně hlásí dokonce až 15 tisíc případů. Ani lidé, kteří rádi poznávají přírodní krásy v sedle kola, by doma neměli zapomenout vhodný opalovací krém a lékárničku. Jelikož cyklistika vyžaduje pevné zdraví a dobrou fyzickou kondici, je ideální podpořit tělo vitamíny či doplňky stravy. Na dovolené tohoto typu by lidé také měli zohlednit stravu, která by měla být vydatnější, aby načerpali dostatek živin a energie. Je proto vhodné si na výlet zabalit například proteinový nápoj nebo müsli tyčinku.

A kam cyklisté v létě vyrážejí nejraději? Oblíbenými zahraničními destinacemi jsou Rakousko a Německo, ale i vzdálenější Švýcarsko, Itálie nebo Francie.




Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
 


Pouze přihlášení mohou vkládat komentáře. Přihlásit se.

Komentáře
Žádné komentáře
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip


NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles