První zmínka o této obci se datuje k roku 1381. Ke konci 14. století se zejména díky velkému množství poutníků, kteří putovali do poutního kostela v nedalekých Hejnicích, začaly šířit zprávy o léčivých účincích místního pramene. Tento původní minerální pramen byl v té době zvaný Boží voda a věhlas obce díky němu rychle rostl. Malé lázně tu vznikly koncem 16. století, ale ve 30leté válce téměř zanikly. Jejich slávu opět vzkřísila šlechtická rodina Clam-Gallasů, majitelů Frýdlantského panství. Ti dali v roce 1760 vystavět první lázeňský dům. Význam lázní vzrostl po navrtání dalších pramenů v letech 1786 - 1818, pojmenovaných podle členů rodiny Clam-Gallasů (Mariin, Kristiánův, Josefinin, Vilémův a Eduardův). Rodina si postavila empírový letní zámeček, promenádu (zde pořádali promenádní koncerty), vybudovali lázeňský park v anglickém stylu - lázně vzkvétaly.
V roce 1906 byl schválen nový název obce: Lázně Libverda. Od roku 1910 se minerální voda plnila do lahví a vozila se především do Německa. V roce 1936 byla obec povýšena na státní lázně a zařadila se mezi významné lázně České republiky. Dnes jsou lázně využívané především k léčbě pohybového aparátu, pro pacienty s onemocněním srdce a cév, pro léčbu nervových chorob a stavů vyčerpanosti. Jsou vhodné i pro rehabilitaci a kondiční turistiku. Základem léčby je Libverdská kyselka a hlavními léčebnými prostředky jsou uhličité koupele, rašelinné zábaly a lázně, vodoléčba a pitná kúra. Starý lázeňský park láká k procházkám, sportu (k dispozici jsou tu tenisové kurty a minigolf) nebo příjemnému posezení. V posledních letech procházejí lázně rozsáhlou rekonstrukcí a opět vzkvétají do krásy.
V těsné blízkosti lázní je také několik lesních stezek a z tras pro výlety si vybere opravdu každý. Vydat se můžete například - pěšky nebo na kole - zhruba kilometr do kopce nad lázněmi, kde najdete jedinečnou výletní restauraci Obří sud. Stojí tu už od roku 1931, kdy sloužil především lázeňským hostům. Dnes je takováto stavba jediná svého druhu u nás. Možná právě proto, pokud si budete chtít v „sudu“ posedět, nelze tak učinit bez předchozí rezervace. Jinak ale občerstvení můžete zakoupit hned vedle. Od Obřího sudu se při pěkném počasí otevírá nádherný výhled na panorama Jizerských hor.
Z dalších míst v okolí stojí za návštěvu například Hejnice s poutním kostelem Nanebevzetí Panny Marie, město a také zdejší státní hrad a zámek Frýdlant, nejvyšší hora Smrk s nově postavenou rozhlednou, Raspenava atd. Na kole, které vám tu i půjčí, se můžete po značených cyklostezkách vydat třeba až do Polska nebo do Německa. V zimě můžete pro změnu využít řadu běžeckých stop.
Ať už do lázní zavítáte jako lázeňský host nebo jen na výlet, určitě nebudete litovat.
uznevim - čtenářka
ChytráŽena.cz
ChytráŽena.cz