Léto pomalu končí a my přemýšlíme, co jsme ještě toto léto neviděli a co stojí za to, abychom se tam ještě vypravili.
Dnes zavítáme na další zámek patřící mezi nejkrásnější komplex v České republice. Jedná se o Zámek Lednice (německy das Schloss Eisgrub). Nachází se v obci Lednice na pravém břehu Dyje, přibližně 12 km východně od Mikulova, v Jihomoravském kraji. Novogotický zámek Lednice se nachází ve světoznámém lednicko-valtickém areálu a je zařazen mezi památky UNESCO. Původně gotická tvrz byla postupně přestavěna na renesanční a barokní zámek.
Lednické panství získali roku 1249 Lichtenštejnové a patřilo jim bezmála 700 let.
Zámek obklopuje velkolepý park, známý skupinou romantických staveb jako např. Lednický minaret, Janův hrad, Apollónův chrám, Tři Gráce nebo kaple sv. Huberta. Právě minaret patří k návštěvníky nejvyhledávanější stavbě zámeckého parku. V průběhu sezóny se v areálu zámku konají promenádní koncerty, vystoupení šermířských skupin, ukázky výcviku dravců a další akce. Park byl vybudován na počátku 19. století. Skládá se ze dvou částí. Starší, přírodní park, se rozkládá na sever od zámku. Mladší, pravidelná zahrada s přilehlou přírodně krajinářskou partií, leží jižně a jihovýchodně od zámecké budovy a palmového skleníku.
Návštěvníci mohou zhlédnout zrekonstruovanou zámeckou knihovnu i knížecí apartmány.
V uplynulých letech byl otevřen rekonstruovaný zámecký skleník. Ten byl vybudován na východní straně zámku v letech 1843 – 1845. Je 92 metrů dlouhý, 13 metrů široký a 10 metrů vysoký, má litinovou konstrukci. Projektoval ho architekt Jiří Wingelmüller. Pokrývá ho 52 tisíc kusů skleněných tašek ve tvaru rybích šupin. Uvnitř se pěstuje cca 250 druhů tropických a subtropických rostlin. Zájem vzbuzuje především cykas Encephalartos altensteinii, jehož stáří se odhaduje na 300 až 500 let.
Zámek Lednice nabízí tři prohlídkové trasy. Každá z nich trvá téměř hodinu. Návštěvnost zámku se každoročně pohybuje těsně pod půlmilionem návštěvníků.
Na okraji okraji Lednicko-valtického areálu stojí také Janův hrad, zvaný Janohrad. Jedná se o umělou zříceninu středověkého hradu. Nechal jej zde podle dobové módy romantismu již v roce 1801 postavit kníže Jan Lichtenštejnský. Jako jeden z mála umělých hradů té doby byl Janohrad navržen jako obyvatelný a sloužil jako lovecký zámeček a myslivna, kde se panstvo shromažďovalo v době honů a pořádalo bohaté hostiny. Hrad ze tří stran obtéká Stará Dyje. V interiérech stojí za pozornost sbírka loveckých trofejí a sbírka vycpaných zvířat. Snad právě proto si získal velký zájem u dětí.
ChytráŽena.cz