A konečně titulek svědčí o tom, že jsem měl k uvedenému Lesanovi přátelský vztah, který - jak opět znám z pozdějších vyprávění, vedl nejen k tomu, že jsem s ním trávil čas v jeho přepychové boudě, ale dokonce jsem se s ním o jeho „metánku“ i další jídlo dělil. Prý se to projevilo i na mé kulatosti, které mne ale úspěšně zbavil již zmíněný pozdější protektorát.
Lesan byl prvním psem, se kterým jsem se setkal a dá se říci důvěrně seznámil. Patřil našim domácím, ke kterým jsem byl ve svých třech měsících údajně převezen v prádelním koši z rodné Hané, abych se stal „rodu věrným“ Valachem. Ani moji spolužáci, zvoucí mne na každoroční setkání rodáků, nevědí, že jsem vlastně „naplavenina“, i když by to bylo poněkud nelogické, protože po Bečvě, která spojuje místo mého narození s místem přistěhování, je to proti proudu...
S odstupem let a pamětí, spojenou s přibližně třemi roky, se mi zdála Lesanova bouda obrovská a on sám vlastně také, pravdou je, že byl-li jsem hledán, býval jsem zpravidla nalezen právě v té boudě a právě s tímto „lefánkem“.
Trávili jsme spolu šťastné roky, chodil mi naproti i v prvních školních letech a rozešli jsme se až někdy kolem dvaačtyřicátého roku, kdy jsme se stěhovali do většího podnájmu pod kopcem v dědině, do mé rodiny přibyla sestřička a do mrňavého 1+1 jsme se holt nevešli.
Na setkání s dalším psím kamarádem také nelze zapomenout. Spolužák Jindra - vynikající malíř, jehož život ukončila v sedmnácti letech tuberkulóza - měl tatínka, disponenta v kanceláři, pana Arnošta Dadáka /reklama „Dovoz zboží ze zámoří“/, předválečného pražiče pravé kávy, ve válečných letech pražiče obilních zrn a nyní známá firma Dadák - potomci tohoto slavného rodu. Nu a tomuto Jindrovu tatínkovi jsem občas donášel i oběd a na zahradě pražírny, kde to tak hezky vonělo, jsme se potkávali s Barykem - bernardýnem, jemuž jakoby z oka vypadl televizní Bohouš - račte znát, ten, co závodil s panem Menšíkem, Kdo víc sní a sežere... Baryk byl dobrotisko, válel se s námi i ostatními dětmi, na jeden zátah dovedl oblíznout celý obličej - prostě výborný kamarád.
A pak jsme jednou přišli a Baryk nebyl... Dnes si již nejsem jist, ale údajně byl „zrekvírován“ pro potřeby německé branné moci, které nestačilo odvádění koní, zabavování lyží, jízdních kol, sbírání teplého prádla a oblečení na „Winterhilfe“ - zimní pomoc, pro zprvu vítězný a později ustupující Wehrmacht...
Tak jsem přišel o dalšího, psího kamaráda, na dalšího, vedle knihy nejlepšího přítele člověka, jsem musel čekat velkou řádku let - bylo zde mezitím stěhování do městského činžáku, škola, učení a vyučení, další škola, praxe, svatba - a tady pozor - zastavme se - dalšího psa jsem vyženil.
O tom, ale také o psech či spíše fenkách v mé vlastní rodině, snad někdy příště. Také máte rády pejsky, milé přítelkyně? Dnes je trochu jiná doba, dřív dítě za psem do boudy, nynčko pes za dítětem do postele, že áno?
Jardamalej - čtenářka
ChytráŽena.cz
ChytráŽena.cz