Hrajte s námi SUDOKU online !Hrajte s námi SUDOKU online ! Květina Vánoc - Vánoční hvězdaKvětina Vánoc - Vánoční hvězda Školní rok a prázdniny ve školním roce 2024/2025Školní rok a prázdniny ve školním roce 2024/2025 Vánočka - nejoblíbenější receptyVánočka - nejoblíbenější recepty
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Pátek 22.11. 2024
Dnes má svátek Cecílie
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY

Lékařská péče

18. 04. 2010 | Vaše příběhy

Tento všeobecně zažitý pojem začíná v mých uších stále více rezonovat. Je možné používat ho pro to, co „funguje“ v naší zemi?!

Chápu mnohé a snažím se také dívat na věci z druhé strany. Ale ať se dívám odkudkoliv a jakkoliv, jsou věci, které prostě chápat nelze.

Když před lety naše rodina řešila nemoc dědy, kterému bylo 65 let, věděli jsme téměř každý detail. Tedy i to, že děda začal mít potíže s jídlem, neustále ho bolel žaludek, a tak zašel k obvodnímu lékaři. Nic ale nezjistili a tak se vrátil domů. Když bolesti a problémy neustávali, šel tam znovu. A znovu nepochodil. Člověk by si myslel, že je hypochondr. Ale skutečnost byla jiná. Návštěvu opakoval tolikrát, až se po asi PŮL ROCE, dočkal podrobnějších vyšetření, při nichž bylo zjištěno, že má nádor v žaludku. Bohužel už takové velikosti, že mu musel být žaludek odebrán. Rakovina sice nemetastázovala, tudíž se žádné další nádory neobjevily, přesto – bez žaludku se dlouho žít nedá. Sice částečně jeho funkci přebere slinivka, ale to co on nezvládne. Děda tedy po půl roce zemřel.

S druhým mým dědou to bylo obdobné. Také u něj byla zjištěna rakovina, tentokráte tlustého střeva. Tam tady byla pravděpodobně chyba jeho přístupu, a to že šel k lékaři až když bolesti nešly snést. Ovšem v jeho případě bylo vše o mnoho delší a snad o to útrpnější. Následkem první operace bylo oslepnutí. Takže děda ležel, neviděl, měl umělý vývod a prakticky čekal na smrt. Ovšem, je to osud a nic s tím neuděláme, ale to jak to celé bude probíhat, to už ovlivnit lze. A když nám dva dny po operaci lékař po telefonu oznámil, že má děda potrhané všechny stehy – prý od kašlání, bylo nám to divné, ale tak dalece jsme nehloubali. Až po dost dlouhé době se jedna sestřička prořekla, že tenkrát děda upadl na zem, když s ním po operaci manipulovali. Stejně tak s velkým zpožděním jsme se dozvěděli o tom, že mu selhaly ledviny – nikdo se neobtěžoval o tom ani zmínit!

To vše mi připadá kruté, nelidské a hlavně nedůstojné člověka.

Stále však jsem měla někde uvnitř takovou malou polehčující okolnost, že byli přeci jen docela staří (samozřejmě tím nezdůvodňuju ani neomlouvám, to jen moje vnitřní chápání bylo na tomhle základu).

Když ale nyní stojím před skoro stejným problémem a jedná se o dítě – naprosto se mi příčí to vyslovit nahlas! Jak je možné, že když mladý kluk v začátku puberty začne navštěvovat obvodního lékaře s nezvyklou únavou, že mu alespoň neodebere krev? Vždyť je to tak jednoduché! Dělají to denně! A z krve by jistě bylo patrné alespoň to, že „něco“ není v pořádku. Pak by se dalo zjišťovat co. Ale poslat ho domů, s tím, že mu nic není, když nic neudělám… jak může spát?! Jak se může vyrovnat s tím, že ovlivní život člověka takovýmhle způsobem jen kvůli… lenosti, lhostejnost… co já vím. Ne jednou, ne dvakrát ale asi pětkrát ho takto poslala domů. A když pak jeho matka oklikou přes všemožné známé a kamarády dostala syna na vyšetření, zjistilo se, že má rakovinu lymfatických uzlin. Že má plný hrudník nádorů. Ty přeci nevyrostou ze dne na den! A i nadále není vyřešeno, to když matka očekávala, že syna hospitalizují a bylo jí pozdě oznámeno, že v pořadníku není místo, ať počká půl roku! Půl roku v takovém případě?!!!
Je možné pochopit takový postup?

A další a další příběhy. Jeden, co mi vyprávěla maminka o své známé – její malá holčička si neustále stěžovala na bolesti ručiček, říkali, že si vymýšlí. V pěti letech zemřela na rakovinu kostí.

Ale „méně závažné“ případy, když se miminku nevyvíjí dobře kosti a mamince řeknou, že si musí rehabilitaci buď zaplatit anebo bude muset půl roku čekat, protože je plno všude tam, kde berou na pojišťovnu? Co je to za přístup sakra? Vždyť u batolete je rozhodující každý den, týden, natož půl roku! A co má ta matka dělat, když na zaplacení prostě nemá peníze? Na co platíme pojištění?  Co je tohle vůbec za systém?! Dá-li se to tak nazvat…

Nehážu všechny doktory do jednoho pytle, to jistě ne. Najdou se i tací, kteří plní své povinnosti a chovají se lidsky, ale jsou to výjimky. Nemělo by to být alespoň naopak? Nikdy se nepodaří vyvarovat všem takovým „doktorům“, kterým je jejich práce nepříjemnou rutinou a podle toho se chovají, ale myslím, že by naprosto stačilo dostat se do stavu, kdy takoví lékaři budou velikou výjimkou a ne takřka pravidlem.

Neměli bychom se nějak bouřit, nějak to řešit?


Ev6703 - čtenářka
ChytráŽena.cz


Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
Hodnocení
Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Další fotografie ke článku Lékařská péče:

Lékařská péče
Lékařská péče
 
Čtěte také



Komentáře
Obrázek uživatelky
profil
je to vážně moc smutné..zrovna dnes jsem vozila sestru (epileptičku) po všech možných doktorech protože je po čerstvém epileptickém záchvatu,byla celá potlučená,s otřesem mozku..přehazovali si nás jako horký brambor,nebo spíš jako obtěžující otravy ale hlavně jejich první věta "máte zaplacený poplatek" mě doháněla k nepříčetnosti ,..péče veškerá žádná..prostě výsměch lidem, kteří poctivě krmí pojišťovny a lékaře svými odvody..a bojovat se s tím moc nedá..
Obrázek uživatelky
profil
Skvělý článek,ale bohužel smutný.Dnes jsem zrovna v Otázkách Václava Moravce na ČT slyšela od pana náměstka Šnajdra,jak se zlepšila péče pacientů právě s nemocemi jaké popisujete,že již nemusejí čekat a lékařská péče je jim poskytnuta na nejvyšší úrovni.Jak je vidět jak kde a jak komu.
My jsme měli také "štěstí" na velmi hodnou dětskou lékařku,ale to bylo tak vše.Při pravidelných kontrolách nezjistila,že je vnuk tupozraký.Dá se to léčit nejdéle do 6-7 let věku dítětě a my jsme na to přišli až v jeho 13 letech.Nyní na jedno oko velmi špatně vidí a nic se s tím nedá dělat.Ve 14 letech mu zjistila lékařka na alergologii vyšší tlak a opakovaně to sdělovala dětské lékařce,která na to nereagovala,nereagovala ani na to ,když jí dcera žádala o rozbor krve.Nyní v 19 letech přešel vnuk k lékaři pro dospělé,který mu udělal kompletní vyšetření a z krevního rozboru zjistil
špatnou funkci štítné žlázy.Odeslal ho na endokrinologii,kde dostal léky.
Obrázek uživatelky
profil
Skvěle napsaný článek! Také nemám s lékaři dobrou zkušenost, ale to by bylo spíš na článek, než na komentář. Možná, že ho někdy napíšu
Obrázek uživatelky
profil
Nedá mi to, abych nereagovala na výborný článek.Takových příběhů je hodně i u nás přímo v rodině. A to jsem zdravotník, tak mám dost pochopení i pro druhou stranu,ale co je moc, to je moc.Ale otázka je, jak z toho ven. Odejdete k jinému lékaři? Téměř žádný už nebere nové pacienty. Jedině když někdo náhodou začíná teprve soukromničit a hledá pacienty.Jediné řešení je chodit si stěžovat na svou pojišťovnu, která s lékaři uzavírá smlouvy. Tam ale málokdo se stížnosti zajde.Opravdu nevidím řešení.
Obrázek uživatelky
profil
no to je fakt smutné že v dnešnej dobe sa deje toto všetko ked za všetko ešte treba platiť. nedávno sme mali tiež problém s dcérkou. v noci nám nespala lebo ju boleli ušká tak nás obvodná lekárka poslala na krčné a po polhodinovom čakaní kedy sa sestričke uráčilo prísť do ambulancie nám povedala, že kedže niesme objednaní tak nás nezoberie!!! tak som povedala, či aj bolesť sa dá predvídať a mala som sa objednať pred 2 týždnami???? nepochopotelné, ked k tej lekárke už chodíme pár rokov, máme tam kartu, dcérku pozná, vyberala jej aj mandle - ale..... jednoducho ju to nezaujíma, nabudúce sa máme objednať! tak sme šli k inej lekárke ktorá sás bez slova zobrala a musím uznať jedno, že to bolo na niečo aj dobré - odteraz budeme chodiť lek nej, pretože prístup k detskému pacintovi má ako k človeku - dieťaťu a patrične s ním aj komunikuje a vysvetlí všetko čo robí a chce robiť aby sa dieťa nebálo, a neberie ho ako príťaž v pracovnej dobe...
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip


NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles