Lichtenštejnský palác na pražské Kampě patří k výrazným stavbám malostranského panoramatu zakončeného monumentálního siluetou Pražského hradu. Pohled ze Smetanova nábřeží zmíněné potvrdí, palác spatříte na levém břehu Vltavy nedaleko Karlova mostu.
Lichtenštejnský palác patří mezi nejrozsáhlejší pražské paláce oficiálních vládních budov. Úřad vlády České republiky palác využívá k plnění úkolů spojených s činností vlády, probíhají zde jednání se zahraničními delegacemi a důležité konference. Palác slouží i jako reprezentační prostor, pro významné návštěvy je zde zajištěno ubytování.
A právě Úřad vlády v rámci jubilejního roku 100. výročí vzniku Československa dne 5. července popáté v historii zpřístupnil palác veřejnosti. Tuto možnost jsem si nemohla nechat ujít. Spoléhala jsem, že vzhledem ke zkrácenému pracovnímu týdnu bude zájemců o prohlídku méně. Má domněnka se potvrdila, už po půl hodině jsem byla uvnitř paláce, kde se nás ujal průvodce.
Lichtenštejnský palác stojí na
nároží ulic Na Kampě a U
Sovových mlýnů. Stavbu vybudovanou na šestibokém půdorysu nepřehlédnete.
Nejstarší zmínka o místě, na kterém nyní Lichtenštejnský palác stojí, se datuje k r. 1555, kdy zde nejprve vznikla zahrada, na které byly později postaveny dva dřevěné domky. Poté v r. 1660 na místě vyrostl obytný dům, a v letech 1697 - 1698 tu byl vystavěn barokní palác na šestibokém půdorysu. V úrovni hladiny Vltavy ústil do paláce tunel s přístavištěm pro loďky. Z přístaviště bylo možné vstoupit do paláce, takže vlastně šlo o vodní palác. V období 1726 - 1739 budovu poškodil požár nebo povodeň, v r. 1739 zde vznikly koželužské dílny. V r. 1831 palác získal Jan Josefov z Lichtenštejna, který svůj rodový erb umístil nad vstupní portál. Nyní je nad portálem kopie erbu, originál visí v paláci. Roku 1864 palác koupili významní pražští mlynáři František a Marie Odkolkovi. Od r. 1897 vlastnila dům Obec pražská, ta jej využívala k úředním účelům. Tehdy patrně zanikl i přístup z řeky a Praha přišla o svůj jediný vodní palác. V letech 1940 - 1945 v budově sídlilo krajské vedení NSDAP, v okolním parku zřídilo cvičiště Hitlerjugend. Po válce na Kampě vznikl městský park a v budově se střídaly různé státní instituce.
Úřad předsednictva vlády ČSSR získal palác do svého vlastnictví r. 1978. Objekt byl v havarijním stavu, navíc hrozilo sesunutí celého východního průčelí do Vltavy. Celková rekonstrukce proběhla v letech 1982 - 1991, interiéry byly upraveny pro potřeby Úřadu vlády a také jako luxusní apartmány pro významné státní návštěvy. Nová nákladná rekonstrukce následovala po ničivých povodních v r. 2002, kdy došlo k devastaci přízemních prostor paláce.
V luxusních apartmánech ve druhém patře pobývali například v r. 1995 španělský král Juan Carlos s chotí Sofií, v r. 1966 britská královna Alžběta II. se svým manželem princem Filipem, v r. 2002 japonský císař Akihito s císařovnou Mičiko a v r. 2006 ruský prezident Vladimír Putin.
V rámci prohlídky paláce jsme prošli přízemní sály a salonky, které jsou využívány také k pracovním setkáním a poradám, odborným seminářům a konferencím. Interiéry jsou velmi vkusně a elegantně zařízeny, jak už je dobrým zvykem, jednotlivě laděné v jedné základní barvě. Výhledy z oken na Karlův most, Smetanovo nábřeží a na Vltavu s parníčky jsou kouzelné. Stejně vkusně je zařízené i atrium a zahradní salonky. Zahrada se stejným výhledem jak z oken, doplněná fontánou a sochou je nádherná. Lichtenštejnský palác nabízí opravdu velmi reprezentativní prostory.
V Lichtenštejnském paláci jsou v průběhu roku připravovány i kulturní akce a výstavy pro veřejnost. Máte tedy jedinečnou příležitost palác navštívit. Je-li navíc v blízkosti paláce Karlův most, park Kampa, Museum Kampa, Werichova vila, Malostranské náměstí či nástupní stanice na Lanovku na Petřín, pak se určitě vycházka do těchto míst vyplatí.
ChytráŽena.cz