Jak správně krmit své čtyřnohé přátele?
Přibyl vám po Vánocích nový člen rodiny? Od předchozích majitelů jste pravděpodobně dostali pár granulí na cestu, aby štěně nebo kotě mohlo prvních pár dnů jíst to, na co je zvyklé. Je však třeba myslet do budoucna a vybrat vašemu zvířeti takovou stravu, která mu bude chutnat a zároveň bude prospívat jeho zdraví. Chcete se dozvědět, co vaše kočka a pes potřebují pro správný růst a zdravý život? Jakým potravinám se raději vyhnout?
Psi potřebují kvalitní zdroj energie
Vhodná strava zajišťuje psům správný vývoj a je klíčovým faktorem pro jejich kvalitní a dlouhý život. Kvalitní krmení by mělo obsahovat správný poměr výživných látek, jako jsou cukry, tuky, bílkoviny, minerály a vitamíny. Psi jsou všežravci, proto ve své potravě potřebují zastoupení všech živin. Krmení pouze masem nebo nevhodně složenou domácí stravou může vést k početným zdravotním potížím. Nejčastější a populární formou krmení pro psy jsou granule, u spousty majitelů psů jsou oblíbené také konzervy.Psi mají rádi pravidelný režim. Umí do jisté míry vnímat čas a vytváří si své rituály. Každý dospělý pes by měl dostávat svou stravu vždy přibližně ve stejnou hodinu a to 1-2 krát denně. Pokud svou dávku nesní, odeberte mu ji a vraťte zase zpět v obvyklý čas krmení.
Voda je důležitou součástí správné výživy. Váš pes by měl mít k dispozici pokud možno stále čistou vodu, proto se doporučuje mu ji i několikrát denně vyměnit. Každý pes potřebuje denně v průměru 50 – 60 ml vody na kilogram hmotnosti.
Nedejte na „psí oči“
Své psy rozhodně nekrmte tím, co jíte vy sami.I kdyby váš čtyřnohý přítel sebevíc žadonil, mějte pevnou vůli. Samotné pokrmy ale i suroviny, ze kterých si vaříte, obsahují určité množství soli a umělých dochucovadel. Mohou jim způsobit závažné zdravotní potíže. Je vhodné krmit psa jedním druhem krmiva, na které je zvyklý. Psi mají pouze 1700 chuťových pohárků oproti lidem, kteří jich mají 9000, a proto nepotřebují neustálou obměnu stravy. Potřebují hlavně správně vyváženou stravu.
Existuje několik potravin, které mohou být pro psy dokonce smrtelné. Patří mezi ně například česnek a cibule. Obsahují sirné sloučeniny, které zvířatům poškozují hemoglobin (krevní barvivo, které na sebe váže kyslík). Otrava se může projevit velmi rychle a mít fatální následky.
Kočky potřebují přirozený stravovací režim
Kočky jsou na rozdíl od psů téměř stoprocentní masožravci. V přírodě uloví v průměru 20 myší denně. Pro domácí kočku tím pádem není přirozené, když dostává stravu jen 1-2 denně jako je tomu u psů. Naopak potřebuje mít stravu po celý den (i v noci), aby se tak mohla jít nažrat kdykoliv.Kočka jde k misce přibližně dvacetkrát za den, vždy si dá jen pár drobečků a za pár minut celý proces zopakuje. Kočky jsou, co se týče krmení, velice vybíravé. Pokud kočka náhle přestane žrát, je třeba se ihned vydat k veterináři. Při hladovění brzy dochází k poškození jater a může se u ní rozvinout i život ohrožující stav. Zatímco pes si příliš nevybírá a sežere většinou vše, co najde, kočky jsou mlsnější.
Pro kočku je stejně jako chuť krmení důležitá také teplota podávaného pokrmu. S výjimkou granulí se doporučuje kočičí žrádlo ohřívat a to ideálně na 38 °C. Právě takovou teplotu má totiž čerstvě zakousnutá myš.
Lidská strava do kočičí misky nepatří
Dříve venkovní kočky sice dostávaly výhradně naše zbytky, ale také se nedožívaly příliš vysokého věku. Suroviny v sobě nemívaly nejrůznější glutamáty, umělá dochucovadla a jiné škodlivé látky. Kouskem šunkového salámu jednou za čas vaši kočku sice neotrávíte, ale rozhodně jí ani neprospíváte.Pravděpodobně největší stravovací mýty ve stravování koček se týkají syrových ryb a kravského mléka. Nedá se říct, že by tyto potraviny kočkám nechutnaly, ba naopak. Syrové ryby a všechny mořské plody však obsahují nebezpečné enzymy, které rozkládají pro kočky velmi důležitý vitamín B1. Jeho postupné ubývání vede k nechutenství, záchvatům a může způsobit i smrt. Kravské mléko zase obsahuje mléčnou laktózu, kterou kočky neumí strávit a může jim způsobit průjmy.
Zdroj: Royal Canin