Před několika lety jsme při pobytu v Chorvatsku absolvovali večerní lodní výlet do města Zadaru. Leží v Dalmácii na pobřeží Jaderského moře a je pátým největším městem v Chorvatsku. Historie města je velmi bohatá, počátky sahají do osmého století před naším letopočtem. Tím vás ale nebudu zatěžovat. Historická část města leží na poloostrově, který má tvar podobný obdélníku. V okolí nejsou žádné hory, jen zemědělská krajina.
Na loď jsme nastoupili za pěkného počasí. V dáli sice byly vidět mraky, ale nebylo to tak hrozné. Deštníky a pevnější boty jsme si vzali. Asi po hodině plavby se začalo velmi rychle zatahovat. Během asi dvaceti minut byla úplná tma a začínalo poprchávat. Potom bylo v dálce slyšet hřmění. To mne trochu vylekalo, protože naše loď byla jen malá výletní. Během deště byly po stranách pevné igelity, takže jsme nic neviděli. Vlny pod námi ale pěkně houpaly. Takto naše plavba pokračovala asi tři čtvrtě hodiny. Potom se začalo pomalu vyjasňovat a na chvíli se ukázalo sluníčko. Když jsme vplouvali do přístavu v Zadaru, tak zapadalo. Všichni jsme byli rádi, že přestalo pršet a počasí se ustálilo. V přístavu na nás čekala česky mluvící delegátka, která nás provedla po historickém centru města. Cesta městem trvala docela dlouho, protože Zadar je plný památek z doby římské, ale i středověku. Napíši zde jen o těch, které si myslím, že byste při návštěvě Zadaru měli vidět.
Z přístavu jsme se vydali do města Pevninskou bránou, která je součástí bývalého opevnění. Vystavěna byla v roce 1543 v renesančním slohu. Výzdoba brány je nádherná a podobá se římskému vítěznému oblouku. Má dva malé postranní vchody pro pěší a jeden pro auta uprostřed. Kdysi byla tato brána jediným vstupem do města. Náměstí pěti studní bylo vybudováno nad vodním příkopem pro sběr vody. Je tu pět osmihranných studní, přes které se voda vytahovala. V okolí jsou i historické budovy. Například Městská strážnice, Městská radnice, kostel svatého Vavřince z jedenáctého století. Fórum bylo důležitým místem římského města. Probíhaly zde nejdůležitější události politického a obchodního života. Dnes zde uvidíte zbytky zdí a sloupů. Až v letech 1964 – 1967 byl celý prostor odkryt a zjistilo se, že zde stálo největší fórum na území dnešního Chorvatska. Výstavba začala v prvním století před naším letopočtem. Kostel Panny Marie byl založen v roce 1066 šlechtičnou Čikou. Býval to kostel ženského benediktinského kláštera. Katedrála svaté Anastazie je největším chrámem v Dalmácii. Dnešní pozdně románská katedrála vznikla ve dvanáctém až třináctém století. V sarkofágu jsou zde umístěny ostatky patronky svaté Anastazie ze Sirmia. V blízkosti je čtyřpatrová 56 metrů vysoká zvonice Katedrály svaté Anastazie. Velmi známá je budova Kostela svatého Donáta – symbol města. Byl postaven biskupem Donátem, který zde působil v osmém a devátém století.
Nyní ještě ke dvěma zajímavostem, které byste neměli minout. Najdete je v blízkosti nového přístavu pro výletní lodě na Istrijském nábřeží v západní části poloostrova. Mořské varhany pocházejí z roku 2005 a jsou světovým unikátem. Už při malém vlnobití vydávají krásné zvuky. Varhany se skládají z 35 trubek různých průměrů, délek a sklonu. V každé trubce je otvor, ve kterém je píšťala. Podle toho, kolik vzduchu vlny trubkou vytlačí, je vydán tón. Nevím, jestli jsem to vysvětlila dost srozumitelně, ale snad to pochopíte. V blízkosti je ještě takzvaný Pozdrav slunci z roku 2008. Je to vlastně kruh o průměru 22 metrů z asi 300 skleněných desek. Během západu slunce se aktivují světelné prvky vestavěné v kruhu. Potom zde můžete pozorovat nádherné barevné efekty. K tomu vám ještě „zahrají“ mořské varhany. Nezapomenutelný zážitek! Autorem obou atrakcí je chorvatský architekt Nikola Bašic. Říká se, že z tohoto místa je i nejkrásnější pohled na západ slunce. Naplánujte si tedy vše tak, abyste ho viděli. Počítejte ale s tím, že tu bude hodně lidí. Při našem výletu jsme ho bohužel neviděli z těchto míst, ale z lodi. Třeba někdy příště se nám poštěstí…
ChytráŽena.cz