Nedílnou součástí dnešní moderní společnosti je kultura a do té patří samozřejmě i divadlo. V oblasti loutek a loutkového divadla se ale příliš neprosazuje a je spíše nevýrazná.
Na začátku je třeba si uvědomit, že loutky jsou nedílnou součástí i naší vlastní, tedy české historie. V dnešní době je preferováno zaměření loutek pouze na diváckou skupinu, kterou jsou děti, ale v minulosti to tak rozhodně nebývalo.
V Česku patřívaly loutky k tradičním formám divadelní zábavy po několik století. Ve světě však má loutkové divadlo kořeny už velmi dávno. Předchůdce loutky totiž vznikl už v pravěku. Právě proto je velmi nešťastné, že v dnešní době loutkové divadlo za jinými formami divadla tolik pokulhává.
Dnes je loutkové divadlo mezi širokou veřejností chápáno jako divadlo pro děti, což je ovšem trendem moderní doby. V dřívějších dobách to bylo zcela jinak. Loutkové divadlo bylo zábavou ryze mezigenerační. Skutečnost, že loutkové divadlo dříve nebývalo zdaleka jen pro děti potvrzuje například existence zachovaných kramářských písní, ve které se mimo jiné používaly i loutky a které zobrazovaly často příběhy velmi kruté a se špatným koncem.
Prapůvod divadla je datován v pravěku. Již v té době pravěcí lidé používali masky, aby se připodobnili zvířatům. V dnešní i době minulé byly loutky s maskami úzce spojeny a dodnes se v rámci loutkového divadla masek využívá opravdu hojně.
Lidé si pod pojmem "loutka" představí nejčastěji loutku vedenou na drátě a shora, tuto loutku nazýváme marioneta. Další velmi významnou loutkou je v povědomí veřejnosti obyčejný maňásek, který navlečeme na ruku a zahrajeme s ním loutkové divadélko pro děti, nebo dokonce papírová loutečka na špejli. Ve skutečnosti ale existuje až neuvěřitelné množství typů a podob loutek, které se mohu lišit jak způsobem vedení, provedením nebo materiálem, ze kterého je vyrobena. Loutkou tedy může být cokoli, čemu vtiskne loutkoherec duši a oživí ji. Rozhodnete-li se tedy, že chcete hrát loutkové divadlo s tenisákem ovázaným šálou, dlažební kostkou nebo třeba banánem, nic vám nebrání.
Rozmanitost loutkového divadla lze snadno vysledovat z obsahové náplně loutkového festivalu v Chrudimi, který se koná každým rokem a to již šedesát let. I přesto, že nabízí možnost vidět velmi různorodou paletu loutek a nabízí dokonce semináře různě propojené s loutkovým divadlem, ani zde nemůžete vidět vše, co by se dalo nazvat loutkou. V Chrudimi je mimo jiné možné navštívit také úchvatné Muzeum loutkářských kultur.
ChytráŽena.cz