Toto plemeno můžeme nalézt také pod názvem Catahoula, což je oblast jezer v Americe, která se nachází ve středu státu Louisiana. Ano, Luisiánský leopardí pes je podobně jako Čivava (Chihuahua) pes Indiánů.
V minulosti byli tito psi užíváni převážně jako stopaři a naháněči. Jejich hlavní náplní práce bylo vyhánění původních indiánských usedlíků z jejich území, která pak byla automaticky zabírána španělskými kolonisty.
Je tedy ironií, že si Indiáni přivlastnili psy, kteří je dlouhé časy terorizovali a naháněli a rozhodli se je křížit s vlastními plemeny. Jiné zdroje tvrdí, že Catahoula vznikla křížením španělských mastifových psů a červených vlků.
Později zase tyto "leopardy" využívali převážně jako honácké psy, kde na rozlehlých pastvinách hlídali obrovská stáda dobytka. V některých oblastech Ameriky Catahouly houževnatě a neohroženě nahánějí tato stáda skotu dodnes. Plemeno však za tu dobu prošlo mnohým křížením (rančeři a farmáři záměrně křížili Catahouly se svými ovčáckými psy) a to se nelíbilo jeho skalním příznivcům. Uchýlili se tedy k zavedení plemenné knihy a v roce 1977 vznikl chovatelský klub plemene Luisianský leopardí pes. O dva roky později se tento atypický pes stal oficiálním plemenem státu Louisiana.
Toto plemeno se tedy vyznačuje silnými teritoriálními a obranářskými pudy, nebojácností a velkým množstvím energie. Obvykle milují členy své rodiny, na které nedají dopustit, ale k cizím lidem jsou zdrženlivější až nedůvěřiví. Pokud nemají dostatek vyžití, mohou trpět neklidem, vyznačujícím se nervózním přecházením z místa na místo.
Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že jsou to velmi učenliví psi s chutí pracovat, ale rychleji zapomínají, takže se s nimi musejí povely a cviky častěji opakovat. Ve vzájemném vztahu je nutné jasně vymezit hierarchii pes versus pán, jinak dokáží velmi snadno těžit ze své nadvlády a zneužívat jí, ostatně jako většina psů.
Co se vzhledu týká, je Catahoula nezaměnitelným plemenem. Jedná se o střední až větší plemeno (50 - 61 cm, přičemž samozřejmě platí, že feny jsou menší než psi). Barva srsti může být klasická žlutá, červená, hnědě čokoládová či černá, ale i takzvaně leopardí - šedá, modrá, bílá, játrová a jejich odstíny a skvrnité kombinace.
Ne nadarmo znamená Catahoula v překladu "modrá voda". Psi mohou mít libovolnou barvu očí, ale také mohou mít pomněnkově až azurově modré oči. Vzácné je diferenciované zbarvení očí - například jedno modré a jedno zelené, nebo i vícebarevné oči.
Říká se, že se plemeno ve svých počátcích užívalo i k nahánění uprchlých otroků, kteří se mnohdy snažili zachránit únikem na strom a Catahouly se díky tomu naučili lézt na stromy. Nemám sice vyzkoušeno, že by náš pes vylezl na strom rostlý ve sklonu 90 stupňů vůči zemi, ale mohu potvrdit, že stromy s nízkým sklonem (například vyvrácené) ho vysloveně lákají a má neuvěřitelně "chápavé" přední nohy, které zvládá perfektně ohýbat kolem kmene. Také miluje výšky a bez zaváhání leze na strmé půdní schůdky a na vysoké hromady se dřevem, kde má o všem dokonalý přehled.
mamcakata - čtenářka
ChytráŽena.cz
ChytráŽena.cz