Na posílení účinků se zapalují ohně, které symbolizují spálení všeho starého a zrod nového a lepšího. Oheň mladí chlapci proskakovali, aby jim předal sílu a kolem žhavých uhlíků děvčata vodila domácí zvířata, aby i jim byla předána nová síla a byla ochráněna od nemocí. Ohně se rozdělávaly hlavně na kopci, aby byly vidět do dálky a odehnaly negativní síly. Na hořící hranici se připevnil panák ze slámy, který má symbolizovat čarodějnici nebo bohyni smrti Moranu. Nenechme se mýlit, Morana neměla s podobou čarodějnice nic společného, byla neskonale krásná a v tom byla její záludnost. Tato tradice se udržuje v mnoha zemích a podle dané krajiny nese svůj název.
Germánský svátek známe jako Valpružina noc, je zajímavé, že Valpurga znamená ve staročeštině čarodějnice a zároveň to byla saská bohyně, která byla jejich patronkou. Spojení bohů je tradicí i u starých Keltů, kteří dávali do souvislosti oslavu jara rovněž s pálením ohňů na počest boha slunce Belena, jejich slavnost se nazývá Beltine a v překladu to znamená Belenův neboli zářící oheň. Nejen Valpurga a Belen jsou spojováni s touto významnou nocí, církev vzpomíná apoštoly Filipa a Jakuba, podle nich nese název Filipojakubská.
Podle legendy ani jeden z apoštolů nedopadl dobře. Jakuba svrhli z věže jeruzalémského chrámu na pokyn velekněze Ananiáše v roce 62 a Filipa ukamenovali pro jeho víru v Hierapoli v roce 85. Sv.Filip a sv.Jakub jsou patrony cukrářů, proto se v tyto dny na jejich počest peče v domácnosti sladké pečivo. Církevní svátek tak trochu putoval mezi 3. květnem a 30. dubnem. Na květen byl přesunut na památku svatého Atanáše podle římskokatolického kalendáře. Ať má tato magická noc jakýkoli název, symbolika je stejná pro všechny, znamená konec všemu starému a oslavu nového a lepšího. Děvčata pletou věnečky z květů, dělají důlky do země, podle kterých věští a zdobí obydlí větvičkami. Bylinky se mají dát na sváteční stůl a do pokrmů. Na umocnění účinků magické noci máme uvařit polévku, do níž přidáme medvědí česnek, dodá nám sílu a zdraví. Kdo hledá lásku, ať sní kozlík lékařský. Koho potom políbí, ten se do něj zamiluje.
Dokonce je v tuto noc větší pravděpodobnost početí dítěte. Děti z této čarovné noci má provázet štěstí a zázraky po celý život. Je to kouzelná noc splněných přání, víly a skřítci, kteří zhmotní naše tužby, zítra zase zmizí. Další šanci budeme mít až za rok. Celá noc by se podle legendy měla protančit a radostně zpívat. Ranní rosou omýt obličej až tváře zrůžoví a tím je teprve celý dlouhý obřad zakončen.
Setury - čtenářka
ChytráŽena.cz