-Komerční sdělení-

Náklady na bydlení rostou, to není nic nového. Po prázdninách ale museli začít řešit problém s bydlením i studenti. Zdražily koleje, nájmy a o hypotékách ani nemluvě. Mladí lidé tak raději zůstávají bydlet u rodičů, aby ušetřili.
„Studenti řeší ubytování už v průběhu léta. Konečný verdikt však často padne i později. Vzhledem k rostoucím cenám energií a účtům za bydlení celkově, hodně mladých lidí zůstává bydlet u rodičů. Mama hotely jsou tedy čím dál víc v kurzu,“ říká Jakub Veverka, hlavní ekonom realitního portálu Videobydleni.cz.

„V předchozích letech studenti preferovali sdílené pokoje v pronájmech oproti kolejím. Vlivem zdražujících energií ale opět přichází do „módy“ koleje. Především kvůli mnohem nižším nákladům. Nejlevnější je pak zůstat bydlet doma a do vzdálenějšího univerzitního města dojíždět,“ říká Jakub Veverka, hlavní ekonom Videobydleni.cz. I když slevy na jízdném nejsou tak vysoké jako loni, přeci jen studenti do 26 let za jízdenky zaplatí méně než dospělí.
V regionech je nárůst cen za nájemní bydlení sice nižší, ale i tak je kolej nebo bydlení u rodičů méně nákladné než společné bydlení s přáteli. Pro některé je tak obyčejné sdílené bydlení luxus.