Je to jako s většinou věcí v životě. Zcela spokojeni nejsme nikdy. Platí to i o naší tělesné výšce. Někteří si stěžují, že jsou moc malí, jiní zase příliš velcí. Na růst člověka a konečnou výšku působí celá řada faktorů. A jen některé můžeme ovlivnit.
Geny nezapřeme
Růst je částečně ovlivněn geneticky. Chcete-li alespoň přibližně vědět, jak vyrostete, podívejte se na své rodiče. Jelikož si své rodiče nevybíráme, je tento dědičný faktor naprosto neovlivnitelný. Co také nemůžete ovlivnit, je pohlaví. Ženy jsou v průměru o 13 cm menší než muži.
Stravou k vyšší postavě?
Z faktorů, které ovlivnit můžeme, jsou nejdůležitější životní prostředí a strava. Potrava by měla obsahovat dostatek rostlinných i živočišných bílkovin, aby mělo tělo z čeho stavět. Na růst dítěte má vliv i pohybová aktivita. Přiměřená aktivita růst podněcuje, nadměrná jej naopak tlumí. Stejný negativní efekt má i stres, psychické nebo fyzické týrání, citové strádání nebo nedostatek spánku.
Neponocuj, nebo nevyrosteš!
Dostatek spánku je v dětském věku velice důležitý. Růstový hormon, který je nezbytný pro růst, se přes den vyplavuje pouze v malém množství. Jinak je tomu v noci, kdy se jeho hladina výrazně zvyšuje. A to hlavně před půlnocí, po půlnoci začíná postupně klesat. Proto je důležité, aby děti chodily včas spát. Také kvalita spánku je důležitá. Dětem, které mají dýchací obtíže během spánku (např. astmatici nebo děti, které chrápou), se růstový hormon také uvolňuje ve sníženém množství.
Možná to ještě stihnete
Růst dětí probíhá ve třech hlavních obdobích, tzv. spurtech. V těchto obdobích je tedy růst nejvíce ovlivnitelný. Poslední možnost, kdy se dá růst ještě ovlivnit, je období dospívání. Trvá v průměru 4–5 let. U dívek končí obvykle kolem 15 let, u chlapců mezi 17 až 18 lety.
Výšku svého dítěte můžete částečně ovlivnit a stejně tak to, v koho vaše dítě vyroste. I osoba malá vzrůstem může být "velký"