Dentální hygiena je mezi lidmi podceňována, přitom díky ní lze předcházet mnoha bolestivým a mnohdy finančně náročným zákrokům. O zuby je třeba pečovat po celý život a zvláštní péči by jim měly věnovat i budoucí maminky, které se v těhotenství nestarají jen o své zdraví, ale také o zdraví miminka. Pravidelně docházet na dentální hygienu znamená investovat do zdraví. Některé pojišťovny v současnosti navíc nabízejí i příspěvky na dentální hygienu rodičům, ženám v těhotenství a dětem do 15 let. Dentální hygienu mnoho lidí stále podceňuje, přitom z praxe mohu potvrdit, že při pravidelných návštěvách dentální hygieny dochází k výraznému zlepšení stavu chrupu a k výrazné úspoře nákladů za ošetření u zubního lékaře. Cílem dentální hygieny je předcházet vzniku onemocnění dutiny ústní, naučit správnou individuální techniku čištění zubů a doporučit vhodné pomůcky na domácí dentální hygienu.
![dentální hygiena dentální hygiena](https://www.chytrazena.cz/obrazky/admin/clanek/komercni-schill-dental-klinika-16.jpg)
Správná péče o dutinu ústní je důležitá po celý život a v období těhotenství to platí dvojnásob. Během prvních měsíců těhotenství totiž dochází k výrazným hormonálním změnám v těle ženy. Ty se mohou projevit ve změně vnímání pachů, chutí a zvýšení dávivého reflexu, který bývá umocňován například při čištění zubů. Mění se stravovací návyky, častěji se konzumují sladkosti a kyselá jídla. V počátku těhotenství vlivem žaludečních potíží klesá pH v ústech a velká únava a pocit na zvracení může vést k zhoršení dentální hygieny. Právě v tomto období by však ženy měly věnovat zvýšenou pozornost péči o zuby. Hormonální změny mohou být spouštěčem drobných zánětů dásní, o kterých žena do té doby nemusela vědět. Pokud ale chodila na pravidelné preventivní prohlídky i dentální hygienu a zánět v ústech se nijak neprojevil, není třeba se ničeho obávat. Obecně se návštěva dentální hygienistky doporučuje alespoň dvakrát ročně, záleží však na pacientovi a stavu jeho chrupu.
Tento článek také můžete