Martin Frind své obrazy vystavoval v Galerii 9 v letech 1999, 2001, 2003, 2010 a 2019. Fotografie přiložené k článku byly pořízeny na výstavě s názvem Zrcadlení II.
Akademický malíř Martin Frind se narodil roku 1963, žije a pracuje ve Veltrusích. Říká se mu malíř undergroundu, patří ke generaci výtvarníků spjatých s prostředím českého undergroundu.
V letech 1979 – 1983 studoval na Střední uměleckoprůmyslové škole v Praze u profesora Václava Bláhy obor užitá grafika, a v letech 1986 – 1991 na Akademii výtvarných umění v Praze, kde studoval do roku 1990 obor figurální a monumentální malba u profesora Jiřího Ptáčka a od roku 1990 obor experimentální kresba a plastika u výtvarníka Karla Malicha. V roce 1989 získal cenu AVU za rozměrný obraz s názvem „Oběti“ inspirovaný holokaustem.
Na Střední uměleckoprůmyslovou školu v Praze chtěl Martin Frind nastoupit hned po základní škole. Kvůli problémům jeho rodiny s tehdejším politickým režimem se na školu ale dostal až poté, kdy pracoval jako dělník v podniku Kaučuk Kralupy, čímž získal naprosto čistý kádrový profil.
Při práci v podniku se na konci sedmdesátých let Martin Frind seznámil s kralupskými příznivci undergroundu. Uspořádal s nimi výstavu obrazů, kterou STB vyhodnotila jako protistátní akci, ačkoliv díla neměla jakkoliv napadat socialismus. Pokračující pořádané výstavy začali navštěvovat příznivci kapely Plastic People Of The Universe i někteří její členové, pak lidé z okolí Charty 77. Posléze se s publicistou Františkem „Čuňasem‟ Stárkem a básníky Ivanem Martinem Jirousem, Věrou Jirousovou a Egonem Bondym stal malíř součástí undergroundového periodika Vokno, kde působil do roku 1990 jako výtvarný redaktor.
V roce 1986 získal v Rakousku uznání za ilustrace pro exilový Český slabikář od österraichischer Bundesverlag ve Vídni. Tento úspěch československým státním orgánům unikl, a tak se Martin Frind téhož roku konečně po několika neúspěšných pokusech dostal na Akademii výtvarných umění v Praze.
Martin Frind vystavuje od roku 1981, své obrazy představil na desítkách výstav v galeriích a jsou součástí soukromých sbírek v České republice, Belgii, Francii, Polsku, Rakousku, Slovensku i Německu.
K informaci, že na toulkách za krásami naší vlasti můžeme objevit jeho fresky na zdech kostela, či některé z kapliček u cesty jsem jen objevila, že Martin Frind je autorem obrazu v kapličce sv. Jiří v Kralupech nad Vltavou – Lobečku, kdy tématem díla z roku 2012 je boj sv. Jiří se zlem, které místo obvyklého draka ztělesňuje had.
A našla jsem i informaci, že v prosinci 2017 akademický malíř Martin Frind přijel do Třebichovic namalovat do třebichovických jesliček Josefa s Marií a Jezulátkem.
Oba rodiče Martina Frinda měli výtvarné nadání. Jeho pradědeček byl litograf. A jeho praprastrýc byl August Frind, česko-německý malíř, ilustrátor, litograf a básník.
August Frind se narodil a zemřel v Krásné Lípě, 1852 – 1924. Ve své tvorbě se věnoval především historickým a náboženským tématům, dále maloval zátiší, krajinky a portréty krásnolipských občanů. Pro množství a kvalitu tvorby byl nazýván „Brožíkem Šluknovského výběžku“ či „mistrem kompozice“. Jeho rodný dům doposud stojí ve Varnsdorfské ulici čp. 224/5. Pamětní deska je umístěna na domě ve Smetanově ulici čp. 285, kde malíř od roku 1912 žil a tvořil.
Obrazy obou zmíněných malířů stojí určitě za prohlédnutí.
ChytráŽena.cz