Květina Vánoc - Vánoční hvězdaKvětina Vánoc - Vánoční hvězda Školní rok a prázdniny ve školním roce 2024/2025Školní rok a prázdniny ve školním roce 2024/2025 Vánočka - nejoblíbenější receptyVánočka - nejoblíbenější recepty
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Sobota 23.11. 2024
Dnes má svátek Klement
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY

Masopustní zábava má dlouhou tradici

17. 02. 2007 | Novinky

Masopust (na Moravě fašank) byla doba od Tří králů do Popeleční středy. Nejznámější a zároveň nejveselejší jsou poslední dny masopustu, spojené s radovánkami a hodováním. Masopust byly dny předcházející Popeleční středě, kterou začínal čtyřicetidenní půst, končící až o Velikonocích.


V římskokatolickém liturgickém kalendáři je takzvaná Popeleční středa prvním dnem postní doby. Jedná se o pohyblivý svátek a řídí se datem Velikonoc. Podle toho, kdy jsou Velikonoce, může masopustní neděle být od 1. února až do 7. března, stejně tak je Popeleční středa od 4. února do 10. března. Letos připadá Popeleční středa na 21. února, příští rok už na 6. února.


Název dne pochází ze zvyklosti pálit palmy či kočičky, posvěcené na Květnou neděli minulého roku. Popel se pak užívá při mši na Popeleční středu, kdy jsou věřící znamenáni popelem na čele, což je doprovázeno slovy „Pamatuj, že jsi prach a v prach se navrátíš“. Pro katolíky pak začíná doba přísného postu, který trvá až do Velikonoc.

Postu předchází právě končící masopust. Na takzvaný tučný čtvrtek, letos 15. února, si každý měl dopřát tolik piva a mastného jídla, co snesl.


Hlavní masopustní zábava začínala o „masopustní neděli“ a také masopustní pondělí probíhalo ve znamení zábavy a tance. Vyvrcholením masopustu bylo úterý, kdy procházely obcemi průvody maškar, které byly odměňovány výslužkou, většinou koblihami, vejci nebo uzeným masem. Masopustní zábava končila přesně o půlnoci, kdy zatroubil ponocný na roh a rychtář všechny vyzval, aby se rozešli domů. Někde končili o půlnoci muziku „pochováním basy“, které symbolizovalo konec veselí až do Velikonoc. Lidé věřili, že pokud budou o masopustu tancovat přes půlnoc, objeví se mezi nimi ďábel.


O masopustní tradici jsou dochovány písemné zprávy už ze 13. století, i když svátek je zřejmě ještě starší.


Irena Voříšková
Chytrá Žena.cz




Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj

Pouze přihlášení mohou vkládat komentáře. Přihlásit se.

Komentáře
Obrázek uživatelky
profil
.....u nas taky byvaji a jsou hezky vesele i kdyz jsou v Severnich Cechach pomerne neobvykle. Prochazi kapela s maskarama a jen ceka kdo je pohosti koblizkama a dobram pitim ...podekuji mu veselym taneckem Proste je dobra nalada a louceni se zimou.
Ale ......zatim Masopust---je jeste hoooooodne daleko
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip


NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles