-Komerční sdělení-
Dlužíte nějaké instituci finanční prostředky? Pak zcela jistě víte, že realizace dalších půjček nebude zrovna jednoduchá. Ještě několik let zpět půjčovala bez nahlížení do některého z registru dlužníků většina společností. Dnes je tomu jinak. Česká národní banka si takovéto úvěry velmi dobře hlídá. Samozřejmě nechce dopustit, aby si někdo napůjčoval spousty peněz a pak nastal problém s jejich splácením. My se v následujících řádcích zaměříme na půjčky bez registru poněkud podrobněji. Podíváme se samozřejmě i na registry dlužníků a na další aspekty spojené s těmito úvěry.
Registrů je hned několik
Setkat se aktuálně lze s několika různými registry dlužníků. Tradičně nejrozšířenější a asi i nejznámější je Solus. Právě v něm se shromažďuje spousta informací týkajících se dlužníků a dluhů jako takových. Na bankovní půjčky se soustředí BRKI, tedy bankovní registr klientských informací. Nebankovním sektorem se zabývá NRKI. Registry dlužníků ale neshromažďují pouze negativní informace o různých osobách, které mají půjčky…
Pozitivní i negativní registry
Většinou se setkáváme pouze s tím, že registry dlužníků nabízejí poskytovatelům půjček negativní informace o jejich potenciálních klientech. Mnohdy dokážou registry dlužníků žadatelům o půjčku také pomoct! Ptáte se, jakým způsobem? Vcelku jednoduše. Nabízejí totiž také informace pozitivní. Poskytovatelé v nich najdou i takové žadatele, kteří si již několikrát půjčili a byli schopni svým závazkům bez problémů dostát. Pro poskytovatele jsou takovýto lidé mnohem výhodnější než ti, kteří si ještě nikdy nepůjčovali.
Jak dlouho jsou informace v registrech vedené?
Na první pohled by se mohlo zdát, že záznamy jsou v registrech mazány prakticky po tom, co konkrétní člověk dostojí svým závazkům. Není tomu tak. Jména figurují v registrech ještě 4 roky poté. I několik let tedy člověk může narazit na to, že ho i půjčka bez úroků dostane do nepříjemné pozice. V pozitivních registrech mají data mnohem komplexnější charakter.
Lze se do registrů dlužníků podívat?
Určitě ano, nicméně nepočítejte s tím, že by se bylo možné do některého podívat zcela zdarma. Stát vás to bude písemné podobě 200 korun. Jinak je zapotřebí dát si pozor na registry, které nejsou příliš známé a jejichž charakter je přinejmenším diskutabilní. U takových se nemá smysl pozastavovat.