Udržitelnost je v módě velkým tématem, ale jak vlastně tak složitou oblast správně uchopit a kde začít? Podle stylistky jsou jedním z nejdůležitějších aspektů samotné materiály. Právě jejich správným výběrem si pořídíte nejen udržitelné ale zároveň krásné kousky, které budou ozdobou vašeho šatníku a co víc, dlouho vám v něm vydrží.
Řekněte bavlně jasné NE! Zvolte raději bio alternativu
Bavlna, přestože se jedná o přírodní rostlinné vlákno, je materiálem, který devastuje životní prostředí zdaleka nejvíce. K růstu, a to je její většina pěstována z geneticky modifikovaných semen, totiž vyžaduje použití mnoha pesticidů a hnojiv, jejichž molekuly zůstávají na oblečení a mohou být příčinou kožních problémů. Dalším negativním dopadem je její extrémní náročnost na vodu. K vyprodukování jednoho bavlněného trička je zapotřebí neskutečných 2650 litrů vody, což je ekvivalent čtyřiceti sprchování. Proto se výrobci snaží najít alternativní způsob, jak vytvářet bavlněné výrobky šetrněji vůči životnímu prostředí.
Lyocell je hvězda, druhé housle hraje viskóza
Lyocell má oproti klasické viskóze vylepšené vlastnosti a vyšší trvanlivost. Zdrojem dřeva pro jeho výrobu je především eukalyptus, který rychle roste, není třeba ho zavlažovat, hnojit ani ošetřovat proti škůdcům. Navíc roste i v místech, která nejsou vhodná pro zemědělství a jeho produkce tedy nesoupeří s produkcí potravin. Zpracování lyocellu probíhá v uzavřeném oběhu – prakticky všechna chemie je zachycována a znovu využita. Nedochází tedy k jejímu úniku a znečišťování životního prostředí. I proto je aktuálně hvězdou udržitelné módy. Jeho kvalita se samozřejmě promítá do ceny a aby vám kousek z lyocellu dlouho vydržel, je potřeba o něj dobře pečovat. Perte ho šetrně, pozor na přeplňování bubnu pračky a ždímání, které by vlákno polámalo.
Síla bambusu
Pozor na polyester
Umělá vlákna používaná pro výrobu oblečení z polyesteru jsou výsledkem průmyslového výrobního procesu, během kterého je do nich transformována ropa. Vlákna jsou ve výsledku sice velmi jemná až hedvábná, ale ve skutečnosti tvořená plasty. Takové oblečení se často žmolkuje, zadrhává se, elektrizuje a absorbuje pachy, navíc se v něm člověk i více potí. To vše je pak kompenzováno častým praním, protože umělý materiál se nedá vyvětrat, a jeho životnost tak rychle klesá. Ve srovnání s přírodními materiály může být výhodou polyesteru nižší mačkavost, i proto se často objevuje ve směsích například s vlnou. V rámci udržitelnosti můžete v kolekcích najít recyklovaný polyester, který se získává roztavením stávajícího plastu a jeho opětovným spřádáním na textilní vlákna. Recyklovaný polyester v důsledku zabraňuje, aby plasty skončily na skládce nebo v oceánu, dává tak druhý život materiálu, který není biologicky rozložitelný. To ale nic nemění na tom, že je to stále umělý materiál.
Zdroj, foto: Metropole Zličín