Klíč k úspěchu je jednoduchý. Do vysokých teplot byste měli volit přírodní prodyšné materiály, ve kterých se nebudete nadměrně potit. Základní pravidlo je, že by měly díky svým vlastnostem spíše chladit než hřát. Ale jaké to jsou? Zde je výčet těch nejpříjemnějších materiálů na léto spolu s tipy, jak se o ně starat.
Jemné hedvábí
Vůně přírody a charakteristický lesk, to je hedvábí. Pořizovací
cena je sice o něco vyšší, ale modely z něj můžeme s obměnami nosit celý
rok. Má totiž skvělé termoregulační vlastnosti – v létě vás ochladí, v
zimě hřeje. Přírodní hedvábí je velmi citlivé, proto je třeba ho prát
převážně ručně, ve studené vodě a velmi, velmi jemně. Nikdy ho
neždímáme, vodu z něj jen opatrně vymačkáváme, abychom nenarušili jemná
vlákna. Oproti jeho syntetickým náhražkám (viskóza, polyester) ho
nemusíme tak často prát. Důležité je ale nikdy nepoužívat aviváž ani
sypký prášek. Aviváž vlákno obalí, což zničí jeho termoregulační
vlastnosti, sypký prášek by mohl jemné vlákno poničit mechanicky.
Lněná elegance
Další tip není žádným velkým překvapením, len je jednoznačná letní klasika. V surové podobě je sice tvrdý a nepoddajný, ale ve směsích s bavlnou nebo viskózou a lyocellem se z něj stává krásný, jemný a hedvábně lesklý materiál, který si ale stále zachovává veškeré výhody lnu. Je prodyšný, absorbuje vlhkost, má antibakteriální vlastnosti a oblečení z něj krásně dýchá a chladí.
Mnohé z vás namítnou, že len je sice hezký a funkční, jenže velmi rád se mačká a těžko se udržuje. Jak si s tím poradit? Postupným nošením lněný materiál měkne a získává osobitou patinu. Moc dobře mu dělá větrání, díky kterému se nemusí tak často prát. Jakožto přírodní materiál má tendenci se mačkat, čemuž se dá do určité míry zabránit jemným vytvarováním ještě mokrého prádla a vyvěšením na ramínko, případně napařením. Není ale žádné společenské faux pas mít pro len typicky pomačkané oblečení, je to jeho charakteristická vlastnost, se kterou se počítá.
(Ne)přírodní viskóza
Příjemným materiálem do parných dní je i ze dřevin vyráběná viskóza. Sice není zcela přírodní kvůli chemikáliím použitým při výrobním procesu k tomu, aby bylo vlákno jemnější, ale na rozdíl od plně syntetických materiálů je velmi prodyšná. Je lehká a vzdušná, příjemná na dotek, ale také odolná. Její malou nevýhodou je, že se mačká o něco více než len. Proto se velmi často přidává do směsi s bavlnou, která mačkavost částečně eliminuje. Pozor také na praní, při vysokých teplotách má viskóza tendence se srážet.
Vzdálený příbuzný Lyocell
Lyocell se řadí do stejné kategorie jako viskóza, ať už vlastnostmi, tak i oblibou. Vyniká hlavně svou prodyšností, lehkostí a je chladivý. Velmi často ho najdete pod jeho registrovanou značkou Tencell. Oproti klasické viskóze má vylepšené vlastnosti a vyšší trvanlivost. Stále je ale třeba dbát na správnou péči, perte ho šetrně. Dejte si také pozor na přeplňování bubnu pračky a ždímání, které by mohlo polámat vlákna.