V socialistickém Československu býval MDŽ pompézně oslavován, na jednotlivých pracovištích byly ženy obdarovávány komunistickými funkcionáři kytičkou /a třeba utěrkami/. Pak následovala zábava s občerstvením, která se většinou zvrhla v opilecký mejdan - jehož se museli zúčastnit povinně i všichni trochu důležití muži závodu či podniku, jejichž manželky doma čekaly s okoralou večeří v troubě. Často se stávalo, že místo kytičky a blahopřání od manžela se žena dočkala příchodu více či méně podroušeného muže, jehož bylo nutno uložit. Ovšem závod či podnik splnil svůj úkol, i když mnohým tento celosvětový svátek znechutili.
Po roce 1989 byl svátek vytěsněn z kalendářů a údajně nahrazen Svátkem matek. Nevím, jak u koho, ale u nás doma od mého raného dětství jsme mamince s tatínkem a sestrou blahopřáli s kytičkou a třeba bonboniérou vždy druhou květnovou neděli, kdy se slavil Svátek matek. I v širokém příbuzenstvu tomu tak bylo. Sice jsme ze školy nosily se sestrou mamince vyrobená přáníčka k svátku MDŽ, ale ta krásná atmosféra se slavnostním obědem se konala vždy jen na Svátek matek. Maminka vždy říkávala, že MDŽ ať si slaví ženy, které nejsou matkami, aby jim to nebylo líto.
Teprve až v roce 2004 byl zapsán MDŽ v Česku opět jako svátek a významný den, ovšem praktická diskriminace žen přetrvává i nadále.
DEN MATEK je den, kdy se vzdává pocta matkám a mateřství - slaví se po celém světě v různé dny a na základě různých tradic. Kupř. v Anglii i ve Španělsku to bývá první květnová neděle /vlastně čtvrtá postní neděle/, někde ve světě i některou červnovou neděli. Tehdy děti obdarovávají své maminky většinou vlastnoručně vyrobenými dárečky. Již v 16. století se v Anglii oslavoval tento den jako Neděle matek, kdy i sloužící dostávali volno, aby tento den mohli strávit se svými matkami a navštívit kostel v rodné vsi. Cestou domů pak trhali polní kvítí, které přinesli svým matkám.
Podobné svátky na oslavu mateřství a plodnosti se slavívaly již v pradávnu, kupř. ve starověkém Řecku byl tento svátek spojen s uctíváním pohanské bohyně - matky bohů, nebo římské oslavy mateřství, které připadaly na první březnový den, byly zasvěceny bohyni Juno, ochránkyni vdaných žen a nastávajících matek.
Někdy v létech 1912-1914 byla v USA vyhlášena druhá květnová neděle za oficiální oslavu Dne matek.
V Československu se tento svátek začal slavit již v r. 1923 na popud Alice Masarykové, ale po druhé světové válce byl vytlačován svátkem MDŽ.
Svátek matek pak doplňuje Den otců - který se slaví vždy třetí neděli v červnu.
V Bavorsku se Den otců oslavuje velmi výrazně - na návsi či před hospůdkami sedí muži na dlouhých lavicích u stolů, plných džbánků s pivem a diskutují a popíjejí /většinou pivo půl na půl s limonádou, jinak by již záhy leželi pod stolem/. V tento den jsou doma nepoužitelní, velmi si svůj svátek vychutnávají a nikdo je nemůže odradit od oslav či - nedejbože - v tento den po nich něco žádat /což si většina žen těžko může dovolit, ať slaví cokoliv/!!!
MartaB - čtenářka
ChytráŽena.cz
ChytráŽena.cz