Velký roční horoskop na rok 2025Velký roční horoskop na rok 2025 Školní rok a prázdniny ve školním roce 2024/2025Školní rok a prázdniny ve školním roce 2024/2025 Hrajte s námi SUDOKU online !Hrajte s námi SUDOKU online ! Jarní prázdniny 2025 – termínyJarní prázdniny 2025 – termíny
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Středa 22.01. 2025
Dnes má svátek Slavomír
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY

Meruňka obecná nejen v kuchyni

26. 07. 2012 | Zahrádka

Meruňka obecná je menší strom dorůstající do výšky 5 metrů. Daří se mu dobře v teplejších oblastech. Kvete bílými až světle růžovými květy. Plody meruňky jsou peckovice s oranžovým až načervenalým oplodím, o velikosti 5 až 7 cm. Meruňky dozrávají většinou uprostřed léta. Konzumují se především v čerstvém stavu pro svou oblíbenou sladkokyselou chuť a příjemnou vůni.


Meruňka obecnáKrátkověkost u meruněk

Meruňky se u nás nedožívají vysokého věku. Jejich krátkověkost má za následek předjarní počasí. Když se po déletrvajícím oteplení náhle ochladí a teploty klesají pod bod mrazu, takové změny teplot jsou pro meruňku vyčerpávající, vrtochy jarního počasí špatně snášejí. Meruňka snese slunce i polostín, má ráda sucho, ale také lehkou propustnou půdu. Přihnojuje se jednou měsíčně. Nejvhodnější je používat plné vícesložkové hnojivo, které zásobuje rostliny veškerými živinami. Přihnojuje se v období od vyrašení až po začátek srpna.


Meruňky a naše zdraví

Dužina meruňky obsahuje hlavně cukry, organické kyseliny, vitamín A, C,  vitamíny skupiny B a řadu minerálních látek. Sušené meruňky patří k nejlepším zdrojům železa. Obsahují však více kalorií. Čerstvé plody povzbuzují chuť k jídlu. Výborně působí na krevní oběh a srdeční činnost. Mírně snižují tlak, povzbuzují činnost jater a mají protirevmatický vliv. Vysoký obsah vitamínu A působí výborně na zrak, pokožku a močový měchýř.


Meruňka obecná - v kuchyniMeruňky v kuchyni

Meruňky můžeme zavařovat, mrazit, dělat z nich marmeládu nebo džem. Výborné jsou v brandy. Můžete si udělat meruňkový sirup, nebo šťávu, stejně jako meruňkovou dřeň. Jsou výborné do koláčů, různých moučníků, při přípravě pohárů a různých delikates.

Meruňky se štěpují na vhodné podnože. Podnožím ze semenáčů meruněk se daří lépe v lehčí a suché a lehké půdě. Meruňku můžeme vypěstovat také z pecek.


Množení, choroby a škůdci meruňky

Občas se na meruňkách objevují červce, housenky nebo mšice, které zlikvidujeme chemickým postřikem. Meruňky trpí nemocemi, při kterých jim odumírají větve nebo vytéká míza z větví nebo kmene. Tyto choroby vypovídají o špatném stavu stromu. Strom potřebuje více kompostu, vláhy a vzduchu ke kořenům, vhodný postřik a také řez. Kondici stromu snižuje například vysazení na nevhodném stanovišti, vyčerpání nadměrnou sklizní, nedostatečné hnojení, nedostatek vláhy a také ochrany.

Autor: marta
ChytráŽena.cz



Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
Hodnocení
Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
 



Komentáře
Obrázek uživatelky
profil
Pěkný článek. My si o meruňkách můžeme nechat jen zdát,Smajlíknebo kupovat draze.Smajlík
Obrázek uživatelky
profil
musím na podzim si koupit meruňku na zahrádku, nemám zatím.
Obrázek uživatelky
profil
Meruńkový džem je jeden z nejlepších, já vařím každý rok pár sklenek.
Obrázek uživatelky
profil
My jsme měli letos na zahradě úplně obsypaný strom...džem jsme nedělali, většinou jsme je jedli celá široká rodina, pekly se koláče, dělaly se ovocné knedlíky a to málo, co zbylo, jsme dali do mrazáku na zimu :-D
Obrázek uživatelky
profil
pěkně napsanéSmajlík
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip


NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles