Meruňka obecná je menší strom dorůstající do výšky 5 metrů. Daří se mu dobře v teplejších oblastech. Kvete bílými až světle růžovými květy. Plody meruňky jsou peckovice s oranžovým až načervenalým oplodím, o velikosti 5 až 7 cm. Meruňky dozrávají většinou uprostřed léta. Konzumují se především v čerstvém stavu pro svou oblíbenou sladkokyselou chuť a příjemnou vůni.
Krátkověkost u meruněk
Meruňky se u nás nedožívají vysokého věku. Jejich krátkověkost má za následek předjarní počasí. Když se po déletrvajícím oteplení náhle ochladí a teploty klesají pod bod mrazu, takové změny teplot jsou pro meruňku vyčerpávající, vrtochy jarního počasí špatně snášejí. Meruňka snese slunce i polostín, má ráda sucho, ale také lehkou propustnou půdu. Přihnojuje se jednou měsíčně. Nejvhodnější je používat plné vícesložkové hnojivo, které zásobuje rostliny veškerými živinami. Přihnojuje se v období od vyrašení až po začátek srpna.
Meruňky a naše zdraví
Dužina meruňky obsahuje hlavně cukry, organické kyseliny, vitamín A, C, vitamíny skupiny B a řadu minerálních látek. Sušené meruňky patří k nejlepším zdrojům železa. Obsahují však více kalorií. Čerstvé plody povzbuzují chuť k jídlu. Výborně působí na krevní oběh a srdeční činnost. Mírně snižují tlak, povzbuzují činnost jater a mají protirevmatický vliv. Vysoký obsah vitamínu A působí výborně na zrak, pokožku a močový měchýř.
Meruňky v kuchyni
Meruňky můžeme zavařovat, mrazit, dělat z nich marmeládu nebo džem. Výborné jsou v brandy. Můžete si udělat meruňkový sirup, nebo šťávu, stejně jako meruňkovou dřeň. Jsou výborné do koláčů, různých moučníků, při přípravě pohárů a různých delikates.
Meruňky se štěpují na vhodné podnože. Podnožím ze semenáčů meruněk se daří lépe v lehčí a suché a lehké půdě. Meruňku můžeme vypěstovat také z pecek.
Množení, choroby a škůdci meruňky
Občas se na meruňkách objevují červce, housenky nebo mšice, které zlikvidujeme chemickým postřikem. Meruňky trpí nemocemi, při kterých jim odumírají větve nebo vytéká míza z větví nebo kmene. Tyto choroby vypovídají o špatném stavu stromu. Strom potřebuje více kompostu, vláhy a vzduchu ke kořenům, vhodný postřik a také řez. Kondici stromu snižuje například vysazení na nevhodném stanovišti, vyčerpání nadměrnou sklizní, nedostatečné hnojení, nedostatek vláhy a také ochrany.
Autor: marta
ChytráŽena.cz